Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,56 Ft
Euró
394,14 Ft
Font
461,38 Ft
Bitcoin
70,528 $

Kata-szigorítás: a turizmus is nehéz helyzetbe kerül

Az idegenvezetők eddig sem részesültek érdemi támogatásban, most azonban még többet is adózhatnak, emellett a szállásadók egy része is pórul jár.

Fotó: Idegenvezetéssel egybekötött rendhagyó történelemórán vesznek részt felvidéki és magyarországi diákok az Összetartozás Emlékhelyénél a Rákóczi Szövetség szervezésében a nemzeti összetartozás napján, 2022. június 4-én. MTI/Balogh Zoltán
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

Schumiczky Balázs, a Magyar Apartmankiadók Egyesületének elnöke kérdésesnek tartotta, vajon meddig emelhetnek árat úgy, hogy az infláció már így is az egekben van, a rendelkezésre álló jövedelem pedig semmit sem változott.

A kata-szigorítás miatt azonban számos saját tulajdonú, vagy bérelt ingatlant bérbeadó, Airbnb-hez kötődő vállalkozás kerül nehéz helyzetbe amiatt, hogy a külföldi kifizetőktől sem fogadhatnak be számlát ezentúl, ha megtartanák a kedvező adózási lehetőséget. Soron kívül Nagy tűz miatt kellett 50 embernek menekülnie egy budapesti társasházból

Az elnök szerint gyakori, hogy a külföldi vállalatok Magyarországra kiküldött munkatársai nem szállodai szobát, hanem a platformon keresztül lakást bérelnek, most azonban ettől is elesnek, mint ahogyan a céges rendezvények, csapatépítők jelentette bevételi forrásoktól – írta az Index.

Hozzátette, nemcsak az adónemváltásra és többletadó-fizetésre kényszerülő vállalkozók járhatnak rosszul, hanem az általuk foglalkoztatott takarítók, adminisztratív munkatársak, és így tovább, amennyiben arra kényszerülnek, hogy a kisebb bevétel miatt leépítések mellett döntsenek.

Az mfor.hu számításai alapján a katázásról átalányadózásra áttérő vállalkozónak a könyvelői költségek mellett jelentős veszteségekkel kell szembenéznie, attól függően, hogy 3, 5, 7 vagy 12 millió forintos éves árbevétele van.

3 millió forintos éves árbevétel esetén például egy minimálbér hatálya alá eső tevékenységet végző vállalkozó minimum évi 285 000, azaz havi 23 750 forintot, szakmai bérminimum esetén pedig évi 523 500, azaz havi 43 625 forintot veszítene.

Deák Judit, a Magyar Idegenvezetők Egyesületének (MIE) elnöke a turizmusonline.hu-nak tett nyilatkozatában elmondta, tovább folytatódhat a képzett idegenvezetők pályaelhagyása, amennyiben nem történik érdemi változtatás.

Az adatok szerint eddig az 5000 aktív idegenvezető 10-20 százaléka vándorolt el más területekre vagy váltott szakmát, ebben pedig a covid miatti bevételkiesések, valamint a kormány által nyújtott támogatások hiánya is közrejátszott.

Deák Judit egyedül abban bízik, hogy a pandémia alatti jogalkotáshoz hasonlóan most is megváltoztatja majd a kormány a szabályozást, és maradhatnak a kedvezményezett körben, különben a kata-szigorítás azt eredményezheti, hogy még több szakember fordít hátat a pályájának.

Gulyás Gergely a Magyar-ügyről: aki ilyet tesz, nemkívánatos személy kell, hogy legyen

Mint fogalmazott, épeszű ember nem teszi ezt a feleségével, három közös gyermekük édesanyjával.