Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,00 Ft
Euró
395,05 Ft
Font
461,33 Ft
Bitcoin
64,875 $

Izzó plazmagömböt indított egy halott napfolt a Föld felé

Várhatóan április 14-én, csütörtökön éri el bolygónkat az áramlat, melynek következtében intenzív sarki fényre lehet számítani.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Április 11-én, hétfőn felrobbant egy napfolt, a jelenség hatására óriási mennyiségű energia szabadult fel a Napból, a töltött részecskék pedig megcélozták a Földet.

A SpaceWeather.com információi szerint az AR2987 nevű, életciklusa végén lévő napfolt a felelős a kitörésért, mely során koronakidobódás (CME) keletkezett, ami plazmagömböket eredményezett, és ha beigazolódnak az előrejelzések, akkor április 14-én elérhetik a Földet, és sarki fényként jelenhetnek meg az égbolton. Soron kívül Nem kizárt, hogy ismételten benzinárstop kerül bevezetésre

A napfoltok a Nap felszínének sötét régiói, melyek akkor jönnek létre, amikor intenzív mágneses áramlatok alakulnak ki a csillag belsejében. Ezek a foltok ideiglenesek, néhányuk csaupán órákon keresztül marad fenn, vannak azonban olyanok is, amelyek hónapokon át aktívak.

Alkalmakként előfordulhat, hogy a halott napfoltok idővel újraindulhatnak, mégpedig abban az esetben, ha ugyanabban a régióban ismét mágneses folyamatok játszódnak le.

Bármi is legyen az AR2987 jövője, a napfolt már bizonyította, hogy nem szabad félvállról venni, hétfőn ugyanis C-osztályú napkitörést bocsátott ki. Ilyen típusú aktivitások akkor történnek, amikor a napfolt feletti plazma és mágneses mezők a feszültség hatására költsönhatásba lépnek egymással, és ahelyett, hogy a csillag belseje felé haladnának, egyszerűen kidobódnak a világűrbe.

A C-osztályú kitörések meglehetősen gyakoriak, és ritkán jelentenek közvetlen veszélyt a Földre, azonban a mostani eltér a korábbi trendektől, hiszen koronakitörést is előidézett, ezáltal auróra formájában manifesztálódhatnak az elkövetkező napokban.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja