Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,35 Ft
Euró
392,83 Ft
Font
457,70 Ft
Bitcoin
64,079 $

Izzadásjelző szenzorral mutatható ki a stressz embereknél

Az emberi izzadságban rengeteg értékes biomarker található, amelyekkel az általános egészségi állapotra lehet következtetni, legyen szó éppen a diabéteszes betegek glükózszintjéről vagy éppen az anyagcsere helyzetéről edzés közben.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A svájci École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) kutatói egy olyan szenzort hoztak létre, ami a nap folyamán nyomon követi a stressz szintjét, ezáltal könnyebben felfedezhetőek a feszültséggel járó rendellenességek, illetve a hormonháztartás felborulásának jelei.

A kutatás során a kortizol nevű hormonra összpontosítottak, amely egyrészt stresszhelyzetekben kerülhet a véráramba, másrészt cirkadián ritmusunk részét képezi –természetes úton este 6 és 8 óra között a legmagasabb a szintje. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

Adrian Ionescu, a kutatás vezetője elmondta, a stresszel kapcsolatos betegségekben szenvedő páciensek esetében a cirkadián ritmus teljesen felborul, mivel a szervezet túl sok vagy túl kevés kortizolt termel, ami elhízáshoz, szív- és érrendszeri problémákhoz, depresszióhoz és kiégési szindrómához vezethet.

2018-ban a Stanford Egyetem tudósai egy bőrre ragasztható szenzort fejlesztettek ki, ami képes izzadságból kimutatni a szervezet kortizolszintjét. Az eszköz egyetlen hátulütője az volt, hogy csak jelentős mennyiségű izzadságmintából tudta lemérni a hormon koncentrációját, az EPFL szakemberei azonban egy teljesen más eljárást alkottak meg.

Egy grafénből készült elektróda segítségével finomhangolták a készüléket, ezáltal egyszerűbben kapcsolódik a kortizolhoz, így lényegében tranzisztorként tudja lemérni viselője izzadságából a hormonszintet. Eddig még egyszer sem sikerült ehhez fogható eszközt létrehozni, az új technológiával eddig ismeretlen lehetőségek előtt nyitották meg a kapukat az orvostudomány előtt.

A kutatócsapat az elkövetkező hónapokban svájci kórházakban kezelt, stresszhez kötődő betegségekben szenvedő, főként Cushing-szindrómával, Addison-kórral és elhízással küzdő pácienseken tesztelheti majd a kütyüt, így kiderülhet, valójában milyen precizitással rendelkezik.