Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,81 Ft
Euró
394,40 Ft
Font
460,34 Ft
Bitcoin
65,079 $

Izrael vakcinát küld szövetségeseinek, miközben a palesztin polgárok oltásra várnak

Az oltóanyagokat olyan nemzetek kapják, mint Csehország és Honduras, melyek ígéretet tettek diplomaták Jeruzsálembe történő kivezénylésére, a kritikusok szerint azonban Izraelnek kötelessége oltást biztosítani a palesztin polgárok számára is.

MTI/EPA/Atef Szafadi
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az izraeli kormány ígéretet tett arra, hogy több ezer adag koronavírus elleni oltóanyagot küldenek külföldi szövetségeseiknek, ezzel pedig egy komoly vitát generáltak Izrael felelősségéről az izraeli megszállás alatt élő palesztinok helyzetével kapcsolatban.

Kedden Csehország és Honduras kormánya is megerősítette, hogy Izrael országonként 5000 adag Moderna által gyártott oltóanyagot ígért nekik, az izraeli média pedig arról számolt be, hogy ugyanennyi vakcinát terveznek küldeni Magyarországnak és Guatemalának is, azonban erről sem a magyar, sem pedig az izraeli kormány nem kívánt nyilatkozni, míg a guatemalai kormány egyszerűen nem reagált a megkeresésre. Soron kívül Novák Katalin nem igényelt magának lakást a lemondása után

Az adományok egy kibontakozóban lévő újfajta hatalom kiépítésének alapköveivé váltak, erre pedig tökéletes példa az oltásdiplomácia, melyben az oltásokban bővelkedő országok kívánják jutalmazni vagy épp megingatni azokat az országokat, melyeknek korlátozott hozzáférésük van az oltóanyagokhoz.

Az Ázsiában, Kínában és Indiában gyakorolt ​​befolyása miatt több ezer adag vakcinát adományoztak már szomszédaiknak, épp úgy, ahogy az Egyesült Arab Emírségek is tette szövetségeseivel, például Egyiptommal. A múlt héten Izrael még arra is ígéretet tett, hogy több tízezer adag oltóanyagot vásárol a szíriai kormány nevében is, cserébe egy Szíriában őrizetbe vett izraeli civil elengedéséért.

A kedden kiosztott oltóanyagokat feltételek nélkül küldték el a szövetséges országoknak, melyek hallgatólagosan ugyan, de elfogadják Jeruzsálemben az izraeli szuverenitást, mely várost az izraeliek és a palesztinok is fővárosuknak tekintenek. Guatemala és Honduras például Jeruzsálembe költöztette nagykövetségét, Magyarország kereskedelmi missziót hozott létre a városban, míg Csehország megígérte, hogy diplomáciai irodát fog nyitni Jeruzsálemben.

Izrael a Pfizer/BioNTech által kifejlesztett vakcina első adagját már a 9 milliós lakosság több mint felének beadta, ezzel pedig világszerte az élen jár a beoltott polgárok számának tekintetében. Mindez lehetőséget adott az izraeli kormánynak arra, hogy megerősítse nemzetközi kapcsolatait a feleslegessé vált, Moderna által kifejlesztett oltóanyagok elosztogatásával.

Ez a lépés azonban hatalmas port kavart a palesztinok körében, ugyanis ezzel a döntéssel az izraeli kormány azt az üzenetet közvetíti a világnak, hogy fontosabban számára szövetségesei, mint a megszállt területeken izraeli ellenőrzés alatt élő palesztinok, akik közül effektíve még egyetlen ember sem kapta meg a koronavírus elleni oltást.

Izrael legalább kétszer annyi adag vakcinát ígért a távoli országoknak, mint amennyit eddig a Ciszjordániában és a Gázai övezetben élő közel ötmillió palesztinnak ígért. Az izraeli kormány szerint a Palesztin Hatóság az 1990-es években kapott felhatalmazást saját egészségügyi rendszerének megszervezésére, miután aláírták az oslói megállapodásokat, melyek korlátozott autonómiát biztosítottal a palesztin vezetés számára a megszállt területek egyes részein.

Izrael 2000 adag oltóanyagot biztosított a Palesztin Hatóságnak és további 3000 adagra adott ígéretet, ezek azonban szemmel láthatóan kifejezetten jelképes mennyiségek, tekintettel a palesztin lakosságra. Egy izraeli képviselő kedden este úgy nyilatkozott, az izraeli és a palesztin vezetés között koordináló katonai egység még nem kapta meg a kormány engedélyét arra, hogy további adagokat juttathassanak el a Palesztin Hatóságokhoz.

Az emberi jogi szervezetek mindenesetre úgy vélik, Izraelnek szisztematikus vakcinaprogramot kellene szerveznie a megszállt területeken, nem pedig szórványosan kellene szállítani néhány ezer adagot. Több szervezet a genfi egyezményre hivatkozik, mely szerint a megszálló hatalomnak kötelessége egyeztetni a helyi hatóságokkal a megszállt területeken a közegészség fenntartása érdekében, beleértve a járványokat is.

A The New York Times arról számolt be, hogy a helyi megfigyelő csoportok jelezték, az izraeli kormány nemcsak Ciszjordániába és a Gázai övezetbe irányuló összes importot ellenőrzi, de a Nemzetközi Büntetőbírósághoz intézett legutóbbi jelentésében a szuverén államiságra vonatkozó palesztin álláspontot is vitatta.

Blinken: az USA nem vett részt az Irán elleni támadásokban, és nem támogatja a rafahi műveletet

Az amerikai külügyminiszter újságírói kérdésre leszögezte, az Egyesült Államok nem vett részt az Irán elleni izraeli támadásban, és Izrael rafahi hadműveletét sem támogatja.