Izrael megszüntette az áramszolgáltatást Gázában
Izrael vasárnap bejelentette, hogy megszüntette a Gázai övezetbe irányuló áramellátást, ami veszélyezteti a terület ivóvíztermelését is, mivel a sótalanító üzemek működése elektromos áramot igényel.
A döntés egy héttel azután született, hogy az izraeli kormány felfüggesztette a több mint kétmillió lakosú területre irányuló összes áruszállítást, hasonlóan a Hamásszal folytatott háború kezdeti időszakához. Izrael ezzel próbálja rákényszeríteni a militáns csoportot, hogy fogadja el a tűzszünet első szakaszának meghosszabbítását, amely a múlt hétvégén járt le. Tel-Aviv azt szeretné, ha a Hamász szabadon engedné a még fogva tartott túszok felét, cserébe azért az ígéretért, hogy tárgyalnak egy tartós fegyverszünetről.
Az AP írása szerint a Hamász ehelyett a tűzszünet nehezebb második szakaszának megkezdését sürgeti, amely magában foglalná a fennmaradó túszok szabadon bocsátását, az izraeli erők kivonását és egy tartós békét. A csoport állítólag 24 élő túszt és 35 áldozat holttestét tartja fogva.
Az egyiptomi közvetítőkkel folytatott legutóbbi tárgyalási fordulót követően a militáns szervezet – amely korábban figyelmeztetett, hogy a Gázába irányuló ellátás megszüntetése a túszokat is érinti – közölte, hogy nem változtat álláspontján, és a tűzszünet második szakaszának azonnali megkezdését követeli.
Humanitárius következmények
NE HAGYD KI
A háború súlyosan megrongálta a parti terület infrastruktúráját, ahol jelenleg generátorokat és napelemeket használnak az energiaellátás egy részének biztosítására. Az áramszolgáltatás megszüntetése a vízpumpák és szennyvízkezelő rendszerek működését is veszélyezteti.
Az ENSZ emberi jogi hivatala pénteken élesen bírálta Izraelt az ellátás leállítása miatt, kijelentve, hogy „a civilek életszükségleteihez tartozó javak megtagadása kollektív büntetésnek minősülhet”.
A jelenlegi tűzszünet felfüggesztette a legsúlyosabb harcokat, amelyek a 2023. október 7-i, Hamász által vezetett támadás után robbantak ki. Az első szakasz során 25 élő túsz és 8 áldozat holtteste tért vissza Izraelbe, cserébe közel 2000 palesztin fogoly szabadon bocsátásáért.