Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,17 Ft
Euró
393,56 Ft
Font
459,15 Ft
Bitcoin
63,562 $

Hiába a közelgő atomügyi megbeszélések, Irán nem áll le a dúsítással

Az ENSZ-hez tartozó Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) ismét jelentést tett közzé az aggasztóvá váló iráni atomprogramról.

Az iráni atomenergia-ügyi hivatal által 2021. április 12-én közreadott, 2019. november 5-én készült kép urándúsító centrifugákról a közép-iráni Natanzban lévõ urándúsító üzemben. Mohammed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter Izraelt tette felelõssé a natanzi urándúsítóban az elõzõ napon bekövetkezett üzemzavarért, s egyúttal válaszlépéseket helyezett kilátásba. MTI/EPA/AEOI
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A Reuters birtokába jutott IAEA-jelentések szerint Irán még egy lépést tett afelé, hogy 20 százalékos tisztaságúra dúsítsa a meglévő uránkészletét – írja a The Times Of Israel. A hírhedt Natanzi létesítményben ugyanis további centrifugákat húztak fel, mely erre alkalmas.

Habár úgy tudni, Iránnak már sikerült elérnie a 60 százalékos tisztaságú uránt Natanzban, a nyugati hatalmak nyugtalanul nézik már a 20 százalékos tisztaságra való törekvést is, ugyanis ez jelentősen meghaladja az eredeti 2015-ös egyezményben foglalt határértéket. Soron kívül A kormány egyértelművé tette, hogy kik nem kaphatnak elnöki kegyelmet

Az Átfogó Közös Cselekvési Terv (JCPOA) értelmében ugyanis Irán csak 3.67 százalékos tisztaságúra dúsíthatna legfeljebb uránt, mivel tartanak az atomfegyver megépítésének veszélyétől a nyugati országok (egy atomfegyverhez 90 százalékos tisztaságú urán szükséges).

A JCPOA felrúgása óta azonban többször érkeztek olyan hírek, hogy Irán legalább 20 százalékos tisztaságú U-235-t ért el, és ezt a mostani IAEA-jelentés is alátámasztja. A friss jelentésben ugyanakkor jelezték, hogy ezt az uránt nem tárolták el, hanem rekombinálták.

Irán állítása szerint már 120 kilogrammnyi 20 százalékos tisztaságú uránkészlete van, az IAEA ezt 84.3 kilogrammra becsüli. Ez ugyanakkor növekvő tendenciát mutat, az IAEA ugyanis májusban még 62.8 kilogrammos potenciális készletről számolt be.

Ennek a helyzetnek az elkerülésére szolgált volna a 2015-ben, Bécsben megkötött JCPOA, amit Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia írt alá Teheránnal. Ennek értelmében Irán maximum 3.67 százalékos tisztaságig mehet el, a nyugati országok pedig cserébe feloldják a szankciók egy részét.

Donald Trump azonban 2018-ban felrúgta ezt a megállapodást a republikánusok nyomására, így az egyezmény összeomlott. Az USA újra bénító szankciókat vetett ki Iránra, amely cserébe ismételten belekezdett az urándúsításba.

A heves esőzések megrongáltak egy nigériai börtönt, több mint 100 rab szökött meg

A falak és a környező épületek is megrongálódtak a szokatlanul heves esőzések nyomán, a rabok pedig kihasználva a lehetőséget, megszöktek.