Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,72 Ft
Euró
393,43 Ft
Font
458,49 Ft
Bitcoin
64,337 $

17-re emelkedett az iráni tüntetések halálos áldozatainak száma

Továbbra sem csitulnak a kedélyek Iránban, ahol egy 22 éves nő állítólagos indokolatlan kínzása és halála miatt szerveződtek tüntetések.

MTI/EPA/STR
Közel-Kelet

Szabó Kata

Szerkesztő

Tizenhét ember, köztük tüntetők és rendőrök vesztették életüket az elmúlt napok eseményeiben, számolt be az iráni állami televízió a történésekről anélkül, hogy közölték volna, hány tüntető van a halottak között.

A korábban közzétett hivatalos adatok még hét tüntető és a biztonsági erők négy tagjának haláláról szóltak, vagyis az elmúlt órákban jelentős mértékben emelkedett a halálos áldozatok száma. Soron kívül Órákon belül nagy bejelentéseket tehet a kormány

Az iráni hírügynökségek szerint szerdán életét vesztette három félkatonai szervezethez tartozó katona is, akiket a tüntetőkkel való szembeszállásra vetettek be, ugyanezen források szerint pedig kedden a biztonsági erők egy tagját is megölték a tüntetések során.

Az iráni hatóságok tagadták, hogy a biztonsági erőknek bármi közük lenne a tüntetők halálához.

A 22 éves, eredetileg az északnyugati Kurdisztánból származó Mahsa Aminit szeptember 13-án vette őrizetbe az erkölcsrendészet Teheránban nem megfelelő ruházat viselése miatt.

Ez az egység felelős a szigorú iráni öltözködési szabályok betartatásáért, amelyek szerint a nőknek többek között el kell takarniuk a hajukat, és nem viselhetnek rövid vagy szűk ruhákat sem. A fiatal nő őrizetbetételét követően, szeptember 16-án halt meg a kórházban.

Az aktivisták állítása szerint a 22 éves Mahsa Aminit fejlövésekkel ölték meg, amit a hatóságok cáfolnak, és azt mondják, hogy nem bántalmazták a nőt, aki állításuk szerint szívrohamban halt meg.

A tüntetések közvetlenül a fiatal nő halálának bejelentése után kezdődtek, azóta pedig legalább tizenöt városra terjedtek ki, néhol egészen szélsőséges cselekedetekkel vegyítve.

Volt, ahol a tüntetők rendőrségi járműveket gyújtottak fel és kormányellenes mondatokat kiabáltak, amire a rendőrség könnygázzal és letartóztatással válaszolt. Más képeken a tüntetők a rendőrökkel szemben tanúsítottak ellenállást, a közösségi médiában pedig sorra terjednek azok a képek, amelyeken nők láthatók, amint felgyújtják a fejkendőjüket.

Az Amnesty International elítélte a rendőrök brutális fellépését a tüntetőkkel szemben, ugyanis a gyanú szerint azok törvénytelen eszközöket is alkalmaznak a tüntető tömeg feloszlatására, de megszólalt többek között Joe Biden amerikai elnök is, aki szolidaritását fejezte ki az „iráni bátor nőkkel”.

A tüntetések kezdete óta a hatóságok korlátozták az internetkapcsolatot és blokkolták a közösségi médiához való hozzáférést is annak reményében, hogy így sikerül megakadályozni az újabb csoportosulásokat.

Magyar Péter pártja három kerületben indulhat Budapesten

Több, egymástól független forrás értesülései alapján a Tisza Párt Újbudán, Rákospalotán és Budafok-Tétényben indít saját polgármester-jelöltet.

Szoboszlai edzője elmondta, miért kapott ki megint a Liverpool

Jürgen Klopp is érzi, már messze nem az ő kezükben van a bajnokság sorsa, így lehetséges, hogy csak egy kupájuk lesz idén.

Jelentős magyarországi terjeszkedésbe kezdett egy román futárcég

A Románia egyik vezető csomagkézbesítő cégeként ismert Sameday futárszolgálat jelentős mértékben növelte magyarországi infrastruktúráját a Sprinter futárszolgálat felvásárlásával.