Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,22 Ft
Euró
394,67 Ft
Font
461,06 Ft
Bitcoin
64,913 $

14 éves csúcson az infláció, mutatjuk, hogy mi drágult a legjobban Magyarországon

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette, hogy mely termékek vagy szolgáltatások áraiban történt jelentősebb emelkedés a rekordszintű infláció miatt.

Fotó: Pixabay/Devanath
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az infláció Magyarországon mélyponton van, és 14 éves csúcsot megdöntve 7,4 százalékra gyorsult novemberben. A KSH legfrissebb statisztikájából pedig kiderült, hogy mely termékek és szolgáltatások drágultak legdurvábban az infláció miatt.

Az egy évvel ezelőtti árakhoz képest jelenleg Soron kívül Nem kizárt, hogy ismételten benzinárstop kerül bevezetésre

az üzemanyagok ára 37,7 százalékkal magasabb,
az étolajé 26,9,
a liszté 20,2,
a margariné 19,5 százalékkal
a dohányáruk 16,8 százalékkal drágultak
a konyha- és egyéb bútorokért 14,7 százalékkal kell többet fizetni
a lakásjavítás és -karbantartás 14,5 százalékkal drágult.

Amennyiben azt nézzük, hogy októberhez képest novemberre mennyit drágultak egyes termékek és szolgáltatások, még a fentinél is szembetűnőbb a változás:

a liszt 7,4,
a péksütemények 4,3,
a kenyér 4,
a sajt 3,1,
a konyha- és egyéb bútorok 2,3,
a használt személygépkocsik 2,1,
a televíziók 1,9 százalékkal drágultak.

Októberben 6,5 százalékos volt az infláció, ezzel pedig 9 éves csúcsra szökött a pénzromlás üteme, miközben az euró árfolyama 370 forint fölé emelkedett, így szintén rekordot döntött novemberben. A pénzpiacon történt negatív változások azonban nem kerülték el az eladókat sem, és sokan inkább kivárnak, hátha később még drágábban adhatják el ingatlanjaikat.

De ha már lakásokról van szó, érdemes megemlíteni az infláció építőiparra gyakorolt hatását is: habár az idei évben brutálisan elszálltak az építőanyagárak, és még a kormány is vizsgálatot indított az ügyben, az építőiparban továbbra is elképesztő drágulás tapasztalható.

Már idén is komoly problémát okoz az építőiparban az alapanyagok árának ingadozása, ugyanis bizonyos termékeknél 50-60 százalékos drágulást tapasztaltak, mely bőven meghaladja még az infláció mértékét is, mely 14 éves csúcsot döntött. Amennyiben pedig az energiahordozók ára nem csökken a következő hónapokban, úgy a jövő évben is masszív áremelkedésre kell számítanunk.

A fogyasztói árak Magyarországon egy hónap alatt átlagosan 0,7 százalékkal nőttek, a KSH statisztikáiból pedig az is kiderült, hogy az elmúlt egy évben az üzemanyagok, illetve a szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett a legnagyobb mértékben, az adatok alapján azonban egyes termékcsoportok esetében kétszámjegyű emelkedés is történt.

Pár éven belül elektromágneses fegyverekkel tizedelhetik meg a drónokat

Az amerikai haditengerészet már teszteli a szuperfegyvert, ami új fejezetet nyithat a harcászatban.