Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,85 Ft
Euró
394,53 Ft
Font
460,72 Ft
Bitcoin
65,088 $

Az indonéz hadsereg végre véget vet a nőket megalázó „szüzességi teszteknek”

Emberi jogi csoportok a teszteket „visszaélésszerűnek, tudománytalannak és diszkriminatívnak” nevezték.

Fotó: Reuters
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az indonéz hadsereg bejelentette, hogy megszünteti a női kadétok és újoncok vitatott „szüzességi tesztjeit”, amit a feministák és az emberi jogi csoportok üdvözöltek, akik évtizedek óta kampányolnak a gyakorlat ellen. A teszteket 1965 óta végzik a nemzetközi felháborodás ellenére. Az ország haditengerészete és légiereje továbbra is alkalmazza őket.

Az invazív eljárást Indonéziában „kétujjas tesztként” ismerik, amelynek során az orvosok két ujjat dugnak egy nő hüvelyébe, állítólagosan azért, hogy felmérjék, ép-e még a szűzhártya. Érthetetlen, de a hadsereg korábban azzal próbálta védeni a gyakorlatot, hogy az szükséges a katonák erkölcsi alkalmasságának megállapításához. A „nem szűznek” nyilvánítottakat ezután elutasították a toborzás során. Soron kívül Novák Katalin nem igényelt magának lakást a lemondása után

Kedden Andika Perkasa hadseregtábornok és vezérkari főnök újságíróknak azt mondta, hogy a teszteket többé nem fogják elvégezni.

„Az, hogy a szűzhártya megrepedt vagy részben megrepedt-e, része volt a vizsgálatnak… most már nincs ilyen”

– mondta.

Andika a múlt héten azt mondta, hogy a férfi és női katonák kiválasztási folyamatának egyenlőnek kell lennie, miközben az indonéz orvosok már évek óta azt hangoztatják, hogy a szüzességi teszteknek nincs semmiféle tudományos alapja. Emberi jogi csoportok és feministák, akik évtizedek óta kampányoltak a gyakorlat ellen, üdvözölték a hadsereg lépését.

„Soha nem volt szükség a tesztekre”

– mondta Andy Yentriyani, a nők elleni erőszakkal foglalkozó nemzeti bizottság vezetője a Reutersnek.

Az Egészségügyi Világszervezet 2018-ban az ilyen tesztek megszüntetésére szólított fel, „a lányok és nők emberi jogainak megsértésének” nevezve azt. A Human Rights Watch jakartai székhelyű kutatója, Andreas Harsono egy jelentésében, amelyben a hadsereg lépését ünnepelte, azt írta, hogy a hadsereg „helyesen cselekedett”, amikor véget vetett a „visszaélésszerű, tudománytalan és diszkriminatív” teszteknek.

„Mostantól a területi és zászlóaljparancsnokok felelőssége, hogy kövessék a parancsokat, és felismerjék e gyakorlat tudománytalan, jogokat sértő jellegét. Fokozott nyomást kell gyakorolni a haditengerészet és a légierő legfelsőbb parancsnokaira is, hogy kövessék a hadsereg példáját, és vessenek véget ennek az értelmetlen gyakorlatnak”

– írta.

Blinken: az USA nem vett részt az Irán elleni támadásokban, és nem támogatja a rafahi műveletet

Az amerikai külügyminiszter újságírói kérdésre leszögezte, az Egyesült Államok nem vett részt az Irán elleni izraeli támadásban, és Izrael rafahi hadműveletét sem támogatja.