Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,38 Ft
Euró
393,57 Ft
Font
460,35 Ft
Bitcoin
70,199 $

Így zajlik a koronavírus-vakcina beoltásának a menete

Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológus főorvosa elmondta, remekül érzi magát a koronavírus-vakcina beadását követően, és ismertette, nagyjából hogy néz ki a védőoltás beadása szakmai körülmények között.

Budapest, 2020. december 26. Szlávik János infektológus fõorvos beoltja a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyaggal Kertész Adrienne osztályvezetõ fõorvost a Dél-pesti Centrumkórházban 2020. december 26-án. Magyarországon Kertész Adrienne kapta meg az elsõ oltást. MTI/Koszticsák Szilárd
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológus főorvosa elmondta, remekül érzi magát a koronavírus-vakcina beadását követően, és ismertette, nagyjából hogy néz ki a védőoltás beadása szakmai körülmények között.

Mint Szlávik az InfoRádiónak adott interjújában elárulta, nála semmilyen allergiás reakció nem lépett fel. A védőoltást a felkarjába adták, de nem csípett és nem is fájt neki, még kellemesebb, mint a többi vakcina, a kevesebb oltóanyag miatt. Arról is megnyugtatott mindenkit, hogy allergiás reakció esetében minden készítmény előre be van készítve, hogy nagyobb baj ne legyen. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Mint elárulta, nem kell attól tartani, hogy úgymond „hideg az oltás”, mivel a beadás előtt ezt szobahőmérsékletre kell melegíteni, úgyhogy nem lehet érezni, és ilyen pici mennyiségnél még azt a bizonyos nyomás vagy feszítést sem lehet érezni, ami általában egy védőoltás beadásával jár, és nem is csíp, még csak leragasztásra sem nagyon van szükség.

Kihangsúlyozta, hogy az oltóanyagot adminisztráló személyzet nagyon komoly kiképzésen vett részt, el kellett pontosan magyarázni, hogy kell bánni az oltóanyaggal, hogy kell kivenni a mélyhűtőből, hogy kell kezelni, hogy kell az ampullából öt emberre való adagot kiszívni, hogy kell hígítani. „Ezek egészen pontosan mechanizmusok, amelyeket be kell tartani” – hívta fel a figyelmet.

Szlávik azt is megerősítette, hogy egy ampullában öt emberre való oltóanyag van, amely nagyon fontos tény, mert mint mondta, meggyorsítja a védőoltások beadását. Azt is elárulta, hogy ennek elsősorban gyártási okai vannak, sokkal több hatóanyagot lehet így legyártani rövidebb idő alatt, könnyebb szállítani, könnyebb tárolni.

Mint mondta, ez egy folyékony alapú oltóanyag, amelyet hígítani kell, de erre is rendkívül szigorú időszabályok vonatkoznak, mivel ha előállítják az oltóanyagot, azt hat órán belül be kell adni, ami Szlávik szerint nagyon komoly logisztikai kihívást jelent az oltóközpontoknak. Arról viszont megnyugtatott, hogy pocsékba nem megy oltóanyag a regisztráció miatt.

A főorvos ezen felül kitért arra is az InfoRádió kérdésére, hogy van megfelelő mennyiségű tű, fecskendő és eszköz az oltások beadására, szerinte a mennyiségnek rendelkezésre kell állnia a magyar egészségügyben. Mint mondta, szűk kapacitásnak az oltások előállítása és az ampulla számít, amelyben az oltásokat tárolják és szállítják.