Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,35 Ft
Euró
392,83 Ft
Font
457,70 Ft
Bitcoin
64,079 $

Így lehet biztonságosan karácsonyozni a koronavírus ellenére

A koronavírus-járvány miatt más lesz az idei karácsony, mint az összes többi, nem lehet azokat a tömeges családi összejöveteleket megtartani, mint amik számos családnál jellemzőek. Vannak azonban taktikák, amelyek alkalmazásával meg tudjuk védeni magunkat.

Egészség/Életmód

Nagy Noel

Szerkesztő

A koronavírus-járvány miatt más lesz az idei karácsony, mint az összes többi, nem lehet azokat a tömeges családi összejöveteleket megtartani, mint amik számos családnál jellemzőek. Vannak azonban taktikák, amelyek alkalmazásával meg tudjuk védeni magunkat.

Az idei karácsony során már nem csak azokat a folyton felmerülő logisztikai kérdéseket kell megoldani, hogy mikor, melyik nap és kivel töltsük az ünnepi napokat, hanem bizony járványügyi szempontból is értékelnünk kell az egész helyzetet. Kétszer is meg kell gondolni, hogy elutazunk egy a nyolcvanas éveiben járó szüleinkhez, nagyszüleinkhez, hogy biztosan ne legyen gond. Soron kívül Kettészakadt a Mercedes, ami a hídnak csapódott Szegeden (fotók, videó)

Kérdés, hogy mennyire menedzselhető a karácsony úgy a járvány közepette, hogy ne okozzunk egészségügyi problémát idősebb rokonainknak. Első megoldásnak a tesztek tűnhetnek, akár az antigénteszt, de mint ahogyan a Der Standard is fogalmaz, attól függetlenül, hogy gyorsan eredményt ad, még nem jelenti azt, hogy pontos és teljesen biztonságban vagyunk.

Gernot Walder infektológus ezt ki is hangsúlyozta, hogy a koronavírussal nem érdemes szórakozni, ugyanis annak ellenére, hogy nincsenek tüneteink, még legalább 24 óráig, de általában 3-4 napig fertőzőképesek vagyunk. „A vírus folyamatosan arra vár, hogy támadni tudjon” – hangsúlyozta ki.

Ez csak azért fontos, mert az antigéntesztek nem szűrik ki a tünetmentes fertőzöttségi időszak alatt a vírus jelenlétét, nem működőképesek az úgynevezett „lappangási időszak” alatt. Erre már több életbeli példa volt, hogy valaki negatív eredményeket produkált az antigénteszten, majd néhány nap múlva ő maga és az egész családja is megbetegedett.

Herwig Kollaritch, az osztrák egészségügyi minisztérium koronavírus-ügyi munkacsapatának tanácsadója szerint megfelelő tesztelési stratégiát kell felállítani az ünnepek idejére, amit leginkább háromfázisosra kell tervezni: december 20-án, 24-én és 31-én érdemes mintavételnek alávetni magunkat.

Amennyiben csak a Szentesetén kívánunk ünnepelni, akkor természetesen december 20-án, vagy legalább 48 órával az ünneplés előtt elég letesztelnünk magunkat, a lényeg az, hogy ne ugyanazon a napom végezzük ezt el. Ezért is fontos, hogy inkább törekedjünk a PCR-tesztekre, mert az jóval pontosabb, mint a tesztelés antigén formája.

Az antigénteszteket eleve a jelenlegi európai szabályok szerint csakis szakember felügyelete mellett lehet elvégezni egy személyen, a legtöbb gyártónak ezáltal meg van tiltva, hogy magáncélra eladjanak. Az interneten ugyan lehet találni ilyeneket, de ezeket mindenképpen mellőzzük, mert csak szakember segítségével lehetséges megközelítőleg pontos eredményeket kapni.

Gernot Walder fel is hívta a figyelmet, hogy nem csak azzal lehet ebben az esetben a baj, hogy rossz eredményt kapunk, hanem az is, hogy nem megfelelő mintavétel esetén akár még magunknak is okozhatunk sérülést. Walder hozzátette, inkább alkalmazzunk védőfelszereléseket, mint a maszkot a védekezés érdekében.

JÓ HÍREK AZ EGYIK ÍGÉRETES VAKCINA HATÉKONYSÁGÁRÓL

Az online kapható tesztek ráadásul sokszor meglehetősen drágák is tudnak lenni. A PCR-teszt értelemszerűen a legdrágább, mert nagyon érzékeny, és mindenképpen kell a laboratóriumi részvétel ahhoz, hogy megfelelő eredményt lehessen kapni. Az interneten 8 eurótól 150 eurós árig bármennyiért lehet kapni, de a pontatlanság magas esélye miatt ez kidobott pénz.

A PCR-tesztet szakemberekkel érdemes elvégeztetni, és alapvetően pontos eredményt kap az ember annak érzékenysége miatt, sokkal hamarabb lehet észlelni vele a fertőzést, mivel a koronavírus genetikai anyagát vizsgálja az ember szervezetében – rendszerint a nyálkahártyákon. Nyilván a hátránya, hogy általában legalább két napot vesz igénybe a minta kielemzése, ezért érdemes minimum 48 órát hagyni a látogatás és a tesztelés között.

Vannak olyan próbálkozások, hogy a tesztelés helyett inkább mindenki, aki karácsonyozni készül, inkább 10 napig karanténozza magát az ünnepek előtt. Ez esetben viszont több probléma is felmerül, többek között az, hogy meglehetősen nehézkessé válik a karácsonyfa és az élelmiszervásárlás, nem is beszélve a biztonsági problémáktól.

„A 80 éves nagynénink még 14 nappal a fertőzés után is fertőzőképes lehet” – tette hozzá Walder. Egy higiénia-szakértő viszont azt mondta, csak az alapvetéseket kell betartanunk: viseljünk szájat és orrot eltakaró maszkot, tartsuk a távolságot, és szellőztessünk, mert akkor a vírust nagyobb eséllyel előzzük meg.

ANTHONY FAUCI NEM JÓSOL TÚL SOK JÓT A KARÁCSONYI IDŐSZAKRA

„Őszintén, ha a nagymamára maszkot rakom, akkor már vége is a bulinak” – tette hozzá. Akkor viszont felmerül a kérdés: az időseket teljesen el kell kerülni? A válasz nehéz, a szakértő szerint azt sem érdemes elfelejteni, hogy az aktívabb idősek ezer más helyen is elkaphatják a vírust, nem feltétlenül csak a családon belül.

A szakértőnek azonban egy érdekes javaslata is van: ne nagyon énekeljünk karácsonyi dalokat idén, mert az éneklés által távozó vírusrészecskék könnyedén szétterülnek a szobában, így bármikor megfertőzhetnek több családtagot is. A karácsonyfa körül és a vacsora idején pedig érdemes a távolságot tartani, ugyanakkor „egy gyors és csendes ölelésből” még nem lehet baj – véli.

A kérdés már csak az, hogy minderre egyáltalán lehetőség lesz-e, és a kormány bevezet-e karácsony idejére további korlátozó intézkedéseket. Erre egyelőre nincs terv, de a vírushelyzet bármikor felülírhatja az előzetes terveket.