Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,11 Ft
Euró
393,73 Ft
Font
461,02 Ft
Bitcoin
70,074 $

Holdra szállást tervez 2024-ben az Egyesült Arab Emirátusok is

Az Egyesült Arab Emirátusok lehet a negyedik nemzet, amelyik landolhat a Holdon, ha minden az előzetes tervek szerint alakul, és négy éven belül megépítik a roverhez szükséges alkatrészeket.

This composite image of the moon using Clementine data from 1994 is the view we are most likely to see when the moon is full. Credit: NASA To learn about NASA's LRO project go to: http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/main/index.html NASA Goddard Space Flight Center contributes to NASA’s mission through four scientific endeavors: Earth Science, Heliophysics, Solar System Exploration, and Astrophysics. Goddard plays a leading role in NASA’s endeavors by providing compelling scientific knowledge to advance the Agency’s mission. Follow us on Twitter Join us on Facebook
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egyesült Arab Emirátusok lehet a negyedik nemzet, amelyik landolhat a Holdon, ha minden az előzetes tervek szerint alakul, és négy éven belül megépítik a roverhez szükséges alkatrészeket.

A missziót ezen a héten jelentette be Dubaj kormányzója és egyben az ország miniszterelnöke, Mohammed bin Rasid Al Maktoum sejk. A hordozórakétát kizárólag egyesült arab emírségekbeli mérnökök és kutatók készíthetik el, magát a holdjárót pedig a Rasid Lunar Rover nevet adták, tisztelegve ezzel Rasid bin Szajed Al Maktoum előtt, aki 1958 és 1990 között uralkodott Dubajban. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Mindez idáig csupán az Egyesült Államok, a Szovjetunió és Kína hajtott végre sikeres holdra szállást, 2024-ben az arab ország is felkerülhet a nívós listára. A formatervek valószínűleg 2021-re készülhetnek el, míg a gyártás 2022-ben, maga az összeszerelés és az előzetes tesztelések pedig 2023-ban indulhatnak.

A küldetés tudományos célja a Hold talajának és a felszíni hőmérsékleti viszonyok vizsgálata lesz; a rover ezen felül részletes fényképeket fog lőni a környezetről, amelyeket továbbíthat majd a Földre, továbbá fejlett robotikai technológiát is bevethetnek a kutatók.

Adnan Al Rajsz, a Mohammed bin Rasid Űrközpont (MBRSC) szakembere a mérföldkőnek számító bejelentés kapcsán elmondta,

„A Lunar Roverrel körülbelül ezer fotót küldhetünk vissza a Földre – végigkövethetjük velük magát a holdra szállást és megtekinthetjük a felszínt. Ezen kívül éjszakai fotókon csodálhatjuk meg a Földet, hőfelvételeket és navigációs adatokat is gyűjthetünk, megvizsgálhatjuk a topográfiai adatokat, inerciás méréseket végezhetünk, de még az egység energiafelhasználását is ellenőrizhetjük.”

Az MBRSC a Hold-programon kívül jelenleg a Hope nevezetű űrszondával éppen a Mars felé tart. A júliusban a világűrbe bocsájtott Hope-pal a vörös bolygó atmoszféráját tanulmányozhatják, illetve a légkör rétegeit vehetik tüzetesebben górcső alá. Al Rajsz hozzátette, végső céljuk az, hogy 2117-re egy élhető kolóniát hozzanak létre a Marson, ehhez viszont még rengeteg munka szükséges.