Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,79 Ft
Euró
393,34 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
66,743 $

Hodorkovszkij: 4 forgatókönyv van a Putyin utáni időszakra, ebből 2 atomháborúval zárulhat

Mihail Hodorkovoszkij száműzetésben lévő orosz ellenzéki vezető kijelentette, amíg ez a rendszer marad Oroszországban, addig igazi béke nem lesz az európai kontinensen.

2015. június 4-én a svájci Interlakenben készített képen Mihail Hodorkovszkij volt orosz olajmágnás, az egykori Jukosz olajkonszern alapítója részt vesz a Svájci Gazdasági Fórumon (SEF). Egy orosz bíróság 2015. december 23-án elfogatóparancsot adott ki ajelenleg külföldön, nagyrészt Londonban élõ Hodorkovszkij ellen. Vlagyimir Markin, az orosz szövetségi nyomozó bizottság közleménye szerint december 11-én vádat emeltek a volt olajmágnás ellen legalább két gyilkosság szervezésében való részvétel címén, miután Hodorkovszkij aznap nem jelent meg az egyik moszkvai bíróság idézésére. (MTI/EPA/Peter Schneider) *** Local Caption *** 51973984
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Hodorkovszkij a Telegramra írt üzenetében fogalmazott úgy, hogy sokkal több szükséges ahhoz, hogy Vlagyimir Putyin távozzon a Kremlből és négy forgatókönyvet vázolt fel arra az esetre, ha ez megtörténik.

Az első forgatókönyv szerinte az, hogy a putyinista elitek maradnak hatalmon Putyin távozása ellenére, ebben az esetben viszont semmi nem fog változni, ugyanazt a birodalmi politikát fogják folytatni, mint a mostani elnök, ez pedig akár atomháborúhoz is vezethet. Soron kívül Kibillent a Balaton, elöntötte a víz a badacsonyi strandot

Hodorkovszkij úgy véli, a második forgatókönyv az, hogy az Orosz Föderáció darabjaira hullik, ezáltal pedig „öt-hét atomállam” jön létre a területén, amelyek egymással is fognak küzdeni határkérdések miatt. Mivel atomfegyverrel rendelkező államokról lenne szó, ezért fennáll a veszélye, hogy egymás között atomháború robbanna ki, amely más országokat is belerántana.

A harmadik forgatókönyv szerint az „anti-putyinisták” valahogy felállítanak egy Egyesült Demokratikus Oroszországot, miután átveszik a hatalmat. Ebben az esetben Hodorkovzskij úgy véli, a Nyugat nem segítene ebben nekik.

A Nyugat alapvetően bizalmatlan Oroszországgal, ezért a Putyin-ellenes ellenzékben sem bíznának, ez pedig a politikus szerint ahhoz vezetne, hogy az új kormány fokozatosan kifarolna a demokratikus elkötelezettsége mögül és új ellenségeket keresne.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

Hodorkovoszkij szerint a negyedik és egyben legkívánatosabb modell az lenne, hogy Oroszország amerikai mintára a föderalizmus irányába indul, dekoncentrálja a hatalmat és erősebb kezet ad a régiókat, agglomerációknak. Úgy véli, jelen esetben az önkormányzatoknak lehetne kiszervezni hatalmat, amely mindenkinek ideális lenne.

Az ellenzéki politikus kijelentette, ő a negyedik forgatókönyv támogatója, de egyik sem kockázatmentes, szerinte minden egyes forgatókönyv esetében fennáll a „weimarizálódás” veszélye, de talán a negyediknél a legkevésbé.

Hodorkovszkij emlékeztette az orosz társadalom Európa-barát részét, hogy Oroszország határain belül nagyon különböző államfelépítések vannak és lesznek Putyin után is, az európai jellegű agglomerációktól kezdve a „választási szultánságokig”, mely néha primitív nacionalizmuson alapszik.

Az ellenzéki politikusnak meggyőződése, hogy ha szovjet mintára próbálnák homogenizálni a társadalmat, annak csak szétesés lenne a vége, ugyanis az elnyomott részek ki akarnának szakadni, ha meg maradásra kényszerítik őket, az egy folyamatos feszültségi pont lesz.

Hodorkovszkij végezetül kihangsúlyozta, hogy hatalmas kockázatai lesznek az átalakulásnak, bármikor rosszabbra fordulhat a helyzet, például a szétesés esetében és nem elképzelhetetlen, hogy nagy árat kell fizetni ezért, akár vérrel.

Májusban újabb területen lesz fizetős a parkolás Budapesten

A Sashegyen április 2-től kell fizetni a parkolásért, míg Zuglóban május elejétől indul a próbaüzem, amit rövidesen a fizetős üzem követ majd.