Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,83 Ft
Euró
393,33 Ft
Font
460,60 Ft
Bitcoin
70,533 $

Hiába a helyi vesztegzárak, megduplázódtak az esetszámok

Duplájára emelkedett a koronavírus-fertőzöttek száma azon angol városokban és településeken, ahol hosszantartó helyi karanténokkal próbálták meg ellaposítani a járványgörbét, mely növelheti az intézkedés-szkeptikus tábor létszámát.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Duplájára emelkedett a koronavírus-fertőzöttek száma azon angol városokban és településeken, ahol hosszantartó helyi karanténokkal próbálták meg ellaposítani a járványgörbét, mely növelheti az intézkedés-szkeptikus tábor létszámát.

A brit The Guardian által elvégzett elemzés 16 angol várost vett alapul, amelyek közül 11 esetében, ahol már legalább kilenc hete érvényben vannak különböző korlátozások, megduplázódott a koronavírus infekciós rátája, Manchester öt körzete esetében gyorsabb ütemben növekszik a fertőzöttek száma, mint az országos átlag. Soron kívül Fontos információkat közölt a Szerencsejáték Zrt. a lottózók húsvéti nyitva tartásáról

Wiganben például kilenc hét leforgása alatt a 100 000 lakosra levetített fertőzöttek száma hétről 102-re emelkedett, amely a legsúlyosabb emelkedésnek kitett körzetté tette ezzel. Leicester mondhatja el egyedül magáról a vizsgált 16 körzet közül, hogy kevesebb fertőzöttet regisztráltak, mint a karantén-intézkedések bevezetése előtt.

A brit lap elemzése azért is aggodalomgerjesztő, mivel Chris Whitty professzor, Anglia első számú egészségügyi tisztviselője gyakran hangoztatta, hogy a kormány stratégiája alapvetően a helyi karanténokra alapult, és a spanyolokhoz vagy az olaszokhoz hasonlóan inkább lokális szinten menedzselnék a kitöréseket, mintsem az egész országra vonatkozóan húzzák be a kéziféket.

Látszódik, hogy az intézkedések vegyes sikere pedig lokális szinten is elbizonytalanítja a vezetéseket. Merseyside, Warrington és Teesside környékén például mintegy kétmillió embernek tiltották meg, hogy más háztartásokba tartozó emberekkel tartózkodjanak egy zárt légtérben, ám ezt Middlesbrough polgármestere nem hajlandó bevezetni, mivel szerinte a döntés „a kommunikáció hiányán és tényszerű pontatlanságokon” alapul.

Számos tudós, parlamenti képviselő és helyi vezető véli úgy, hogy részben azért sem sikerült az immáron a britek harmadát érintő lokális szabályokkal lenyomni a fertőzési rátát, mert a szabályok nem voltak pontosan tisztázva. A probléma pedig az, hogy George Eustice környezetvédelmi államtitkár elmondása szerint csak akkor enyhítenek helyi szinten, ha már a fertőzési ráta a nemzeti átlaghoz hasonló szintekre szorul vissza.

Angliában esetében legalább 28 olyan körzet van, ahol az országos fertőzési rátához képest kétszer akkora a helyi ráta, többek között Manchesterben, Leedsben, Bradfordban és Liverpoolban is. Egy szakértő meg is jegyezte, hogy ez csak azt mutatja, a kormánynak meg kell kétszereznie az erőfeszítéseit, hogy meggyőzzék a lakosságot az intézkedések hatásosságáról.

Egy másik szakértő szerint a karantén-szabályok azért sem feltétlen voltak működőképesek, mert azokat „komplex és zavarba ejtő” módon fogalmazták meg, valamint nem volt megfelelő program a tesztelésre és a kontaktkutatásra, mely a WHO szerint is az egyik legfontosabb eszköze a járvány elleni harcnak.

Dr. David Strain, az Exeter Egyetem professzora szerint egyáltalán nem kizárható, hogy a helyi vesztegzárak bukása miatt még az ősszel várható egy újabb teljes nemzeti leállás. A lokális megoldások kapcsán ő is kiemelte, legfőképpen annak köszönhető ennek a kudarca, hogy nem voltak teljesen tiszták a szabályok.