Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,393 $

Kiderült, mennyire kell aggódni a fertőző májgyulladás járvány miatt

Szakértők szerint a szokatlanul meleg időjárás kedvez a hepatitis A terjedésének, a betegség megelőzése érdekében pedig nagyon fontos a higiénia, vírus ugyanis szájon át jut a szervezetbe.

Fotó: CDC / Unsplash
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő
TÉMÁK

Hepatitis A járványra figyelmeztet Müller Cecília országos tisztifőorvos, aki arra kérte a fővárosi egészségügyi szolgáltatókat, tájékoztassák pácienseiket a vírus terjedési módjáról, valamint a megelőzés lehetőségeiről.

Pusztai Erzsébet infektológus elmondása szerint nagyon fontos, hogy mindenki megőrizze nyugalmát, a vírus ugyanis már évtizedek óta jelen van, sokan pedig tünetmentesen át is estek rajta gyermekkorukban, így védettséget szerezhettek. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

„„A mostani, kisebb mértékű szaporodásnak talán az az oka, hogy részben melegebbek a vizek, és a kisebb tavak esetén a melegvízben tovább fertőzőképes maradhat ez a vírus”

– fogalmazott a szakember.

Az ATV Híradó információi szerint a fertőző májgyulladásos megbetegedése jelentősen csökkent Magyarországon, 2020-ra már csak 28 esetet regisztráltak, az idei év első hét hónapjában azonban ez a szám 346-ra szökött, amelynek több mint felét Budapestről jelentették.

Rusvai Miklós virológus hangsúlyozta, a hepatitis A általában higiéniás problémák miatt szokott felbukkanni, jellemzően árvizek kapcsán, vagy akkor, ha szennyvízzel öntöznek zöldségeket, gyümölcsöket. Hozzátette, kockázatot jelent a folyókba ömlő szennyvíz is, mivel az aszály miatt az kevésbé tud felhígulni.

A fertőzés első jelei a gyomortáji fájdalom, étvágytalanság és hőemelkedés lehet, a vírus jelenléte azonban a széklet és vizelet színét is megváltoztathatja. Ócsai Lajos, az egykori ÁNTSZ nyugalmazott járványügyi főosztályvezetője hozzátette, a komoly klinikai tünetek közül a sárgaság a legszembetűnőbb, ami akkor jelenik meg, amikor a beteg már nem fertőz.

A vírus közvetlen érintkezéssel vagy szexuális úton terjedhet, kivédésére azonban kétféle vakcina is kapható a patikákban. Amennyiben a járványügy regisztrál egy beteget, a környezetébe tartozókat a tisztiorvosi szolgálatnak térítésmentesen be kell oltania.