Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
352,97 Ft
Euró
393,88 Ft
Font
468,71 Ft
Bitcoin
63,030 $

Hatalmas feladat vár a kormányra, ha 400 ezer forintra akarják emelni a minimálbért

Több alkalommal is elhangzott már, hogy a kormányzat legkésőbb 2027-re 400 ezer forintra akarja emelni a minimálbért. Ehhez azonban nagyon komoly tervre van szükség.

...svg content...Fotó: Depositphotos
Gazdaság

Takács Petra

Szerkesztő

Mint ismert, Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrég arról beszélt, hogy amennyiben létrejönne egy 3 éves egyezség a munkavállalók és a munkaadók között, úgy radikálisan és gyorsan lehetne emelni a minimálbért. Ugyanerről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is, aki kijelentette, hogy legkésőbb 2027-ig a minimálbérnek el kell érnie az átlagbér 50 százalékát.

Csakhogy ha ezt ténylegesen meg akarja lépni a kormány, úgy folyamatosan és az eddiginél jóval komolyabb mértékben kellene emelniök a minimálbért, minden egyes évben. A Portfolio elemzése szerint ha feltételezzük, hogy a következő években is oly mértékben növekszik majd az átlagbér, mint az elmúlt 10 évben, úgy 2027-re bruttó 860 ezer forint fölé kúszik majd az átlag. Soron kívül Megvan a dátum: ekkor valósulhat meg a vita, amin Magyar Péter és Orbán Viktor is jelen lesz

Ha pedig a kormány ténylegesen beváltaná a minimálbér emelésére vonatkozó ígéretét, úgy 430 ezer forintra kúszna fel a minimálbér. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy a kormány minden egyes évben legalább 17-18 százalékkal emelje a minimálbért, úgy, hogy eközben az átlag nem növekedhetne 10 százaléknál jobban.

Ígéretesek a számok

Noha a fenti számok ígéretesek, a portál rámutatott, még a minimálbér éveken át tartó, közel 20 százalékos emelése sem garantálja a kormány ígéretének megvalósulását. A minimálbért ugyanis csak oly módon lehetne jelentős mértékben emelni alig pár év leforgása alatt, ha a eddig nem látott mértékben, 20-50 százalékkal növekedne a minimálbér.

Ehhez képest az érdekképviseletek még mindig csak 6-10 százalék körüli emeléseket terveznek, ami egyáltalán nem elég. Ugyanakkor a másik oldalról sem túl rózsás a kilátás: ha mégis sikerülne rövid idő alatt jelentős mértékben a minimálbért, az újabb kockázatokat hozna magával.

A kisvállalatok ugyanis vélhetően nem tudnák kitermelni a hirtelen jelentős mértékben megugró bérköltségeket, ami miatt csődbe mennének; de ami talán még ennél is riasztóbb, az az infláció ismételt feléledése. A gyors ütemű béremeléseket ugyanis a vállalatok az eddigi gyakorlataikhoz hasonlóan azonnal ráterhelnék a fogyasztókra, tehát emelkednének az árak, ami miatt a dolgozók újabb béremelést követelnének. Egyelőre tehát nagy kérdés, hogy a kormány hogyan kívánja beváltani a minimálbér jelentős mértékű emelésére vonatkozó ígéretét.