Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,985 $

Hat atomfegyverekkel felszerelt bombázót vinne az USA Ausztráliába 

Az ausztrál védelmi minisztérium nem kommentálta a jelentést, az USA viszont erőt akar demonstrálni azzal, hogy a világ azon részébe is nukleáris fegyvereket visz. 

Fotó: EPA/JOSE SENA GOULAO
Észak-Amerika

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Az Amerikai Egyesült Államok hat nukleáris fegyverekkel felszerelt B-52-es bombázót készül küldeni egy észak-ausztráliai légi bázisra – jelentette az Australian Broadcasting Corporation (ABC).

Az ABC amerikai dokumentumokra hivatkozva hétfőn arról számolt be, hogy Washington részletes terveket készített a repülőgépek számára külön létesítmények építésére a Tindal légibázison, mintegy 300 kilométerre délre Darwin városától az ausztráliai Északi Területen.

Az ausztrál védelmi minisztérium nem kommentálta a jelentést, de az amerikai légierő azt mondta a műsorszolgáltatónak, hogy a bombázók Ausztráliába telepítésének képessége „erős üzenetet küld ellenfeleinknek arról, hogy képesek vagyunk halált okozó légi erőt alkalmazni” – írja az Al Jazeera

A lépés üzenet lehet Kínának Tajvan miatt 

Az elemzők úgy vélik, hogy a lépés egy figyelmeztetés Kínának, ugyanis az amerikaiak attól tartanak, hogy az megszállhatja Tajvan szigetét.

A Kínával szembeni feszültségek miatt Észak-Ausztrália kulcsfontosságú védelmi csomóponttá vált az Egyesült Államok számára, ráadásul úgy tudni, hogy további 1 milliárd dollárt szán a térségben lévő katonai eszközeinek korszerűsítésére.

Washington vonatkozó tervei között szerepel egy „századműveleti létesítmény”, amelyet az Északi Terület száraz évszakában használnak, egy szomszédos karbantartó központ és egy parkoló a hat B-52-es számára. 

Az amerikai légierő legfontosabb gépeit küldi Ausztráliába 

A Boeing által tervezett és épített B-52-es a repülőgépgyártó szerint az Egyesült Államok legharcképesebb bombázója. A nagy hatótávolságú bombázó az amerikai légierő gerincét képezi, és egyaránt képes nukleáris és hagyományos fegyverek bevetésére.

Az amerikai légierő szerint az, hogy Ausztrália képes fogadni a bombázókat és közös gyakorlatokat tartani, azt mutatja, hogy „mennyire integrált a két légierő”. A bejelentett lépés valószínűleg felerősíti a Kínával szembeni feszültséget.

Peking gyorsan elítélte az Ausztrália, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között 2021-ben aláírt korábbi védelmi paktumot, amely azt javasolta, hogy Canberra először kapjon technológiát nukleáris meghajtású tengeralattjárók építésére.

Akkor a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta akkor, hogy az AUKUS-paktum azzal a kockázattal jár, hogy „súlyosan károsítja a regionális békét” és „fokozza a fegyverkezési versenyt”.

Totálisan kiütötték a Paksot, sorozatban ötödszörre kaptak ki

A Bognár György vezette Paks fennállása egyik legrosszabb formájában játszik, ráadásul legutóbb egy igen nagy pofonba rohantak bele a Puskás Akadémia otthonában.

Vasárnap sem lesz túl baráti az időjárás

Össze sem lehet hasonlítani az időjárást a korábbi hétvégékkel, amikor sokan strandolni indultak, ami most egyenesen lehetetlen.

Újságíró: Irán "lekicsinyli" az izraeli támadást, mert nem engedhet meg magának egy háborút

Egy újságíró rámutatott, Irán azért beszélhet ilyen könnyedén az Izrael által elkövetett támadásról, mert az ország vezetése is tudja, nem engedhetnek meg maguknak egy totális háborút.