Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,89 Ft
Euró
395,08 Ft
Font
462,13 Ft
Bitcoin
63,085 $

Halálunk után is „élhetünk” ebben a lebomló, természetes anyagokból készült koporsóban

Az egyik holland startup vállalkozás természetes úton lebomló, gombafonalakból készült koporsót készített, amely az oszlásban lévő emberi testet növények által felhasználható tápanyagokká alakítja.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az egyik holland startup vállalkozás természetes úton lebomló, gombafonalakból készült koporsót készített, amely az oszlásban lévő emberi testet növények által felhasználható tápanyagokká alakítja.

A Loop nevű cég a koporsót kizárólag a gombák talaj alatt meghúzódó micéliumaiból szőtte meg, a belsejébe pedig mohákat helyezett, ezzel előidézve a dekompozíciós folyamatokat. Soron kívül Terrorelhárítási Központ: a TEK a magyar emberek biztonságát garantálja

„A micélium a természet legnagyobb újrahasznosítója, hiszen állandóan tápanyag után keresgélnek, amiket növényi tápanyagokká formálnak. A gombafonalakat még Csernobilban is alkalmazták, ahol az atomkatasztrófa talaját tisztították fel velük. Ugyanez a helyzet a temetőkben is, mivel a talaj rendkívüli módon szennyezett, a micélium azonban nagyon szereti a fémeket, olajokat és mikroműanyagokat.”

magyarázta Bob Hendrikx feltaláló.

A koporsót a Delfti Műszaki Egyetem laboratóriumban fejlesztették ki mindössze egyetlen hét alatt úgy, hogy egy öntvényt faaprítékot micéliummal összekeverve töltöttek fel. Miután a gombafonalak kinőtték a fadarabkákat, a koporsó kiszáradt, amelynek következtében masszívvá vált, így akár 200 kilogramm súlyt is bele lehet helyezni.

A földbe temetve reakcióba lép a koporsó külső része a talajvízzel, ezáltal 30-45 napon belül teljesen feloszlik. Maga a holttest is 2-3 év alatt tökéletesen felbomlik a szerkezetben, a hagyományos koporsókban ez akár 10-20 évig is eltarthat.

Hendrikx elárulta, a Loop eddig 10 élő koporsót tudott értékesíteni, darabját mintegy 550 ezer forintnak megfelelő euróért:

„Miután az élő koporsót a talajba tették, akár öntözhetjük is, ültethetünk belé magokat, így eldönthetjük, milyen fává vagy növénnyé szeretnénk változni halálunk után.”