Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,35 Ft
Euró
392,83 Ft
Font
457,70 Ft
Bitcoin
64,079 $

Greenpeace: már az UNESCO is a Fertő tavi nagyberuházás leállítását sürgeti

A Nagy Tavak Koalíció és a Greenpeace tiltakozása után az UNESCO levélben fordult a szervezet magyarországi nagykövetéhez, melyben a beruházás azonnali leállítását sürgetik a terület értékeinek védeleme érdekében.

Fotó: Dimitry Anikin/Unsplash. A Fertő tó Pátfalunál, Ausztriában.
Greenbox

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Greenpeace Magyarország lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint az UNESCO az ICOMOS véleménye alapján a Fertő tavi beruházás azonnali felfüggesztését sürgeti, ellenkező esetben veszélybe kerülhet a terület Kiemelkedő Egyetemes Érték besorolása. Minderről az UNESCO igazgatója írt az UNESCO magyarországi nagykövetének. 

A Greenpeace Magyarország eközben a Ramsari Egyezmény Magyar Nemzeti Bizottságához fordult, arra kérve a testületet: vizsgálja felül korábbi, a Fertő tavi beruházással kapcsolatos döntését 2021. június 8-án tartandó következő ülésén. Mára ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy a beruházás nem egyeztethető össze a Ramsari Egyezményben megfogalmazott bölcs hasznosítás elvével és korábbi véleményükkel ellentétben igenis súlyosan károsítaná az adott élőhelyet – olvasható a nemzetközi környezetvédelmi szervezet magyarországi ágának nyilatkozatában.  Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

A Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. a Fertő tó partján, a Fertő-Hanság Nemzeti Park és a Fertő-táj UNESCO Világörökségi terület magterületén, a Natura 2000 területén, mintegy 60 hektáron tervez beruházást, mely a környezetvédelmi szakértők szerint veszélyezteti Magyarország közös természeti értékeit és a Fertő tó élővilágát.

„Az állam által finanszírozandó beruházás tartalmaz fedett sportkomplexumot 12 teniszpályával, 1 műfüves futballpályával, 16 apartmanházat, 100 szobás, 4 csillagos szállodát, 880 gépjárművet befogadó parkolót, többszintes látogatóközpontot, motelt, kempinget, 850 vitorlás és 400 evezős csónak befogadását biztosító kikötőt. A beruházás így mintegy 60 hektárnyi területet venne el a Fertő tó nádasából, partjából és medréből, nagyrészt olyan beépítésekkel, amelyek a parttól néhány kilométerrel távolabb is megvalósíthatóak lennének. Ez súlyosan károsítaná a Fertő tó különleges élővilágát” – fogalmazott a Greenpeace a közleményben. 

A Greenpeace és a márciusban megalakult Nagy Tavak Koalíció már több ízben kifejezte tiltakozását a beruházás ellen, és a munkálatok felfüggesztését kérte. A két szervezet véleményével megegyezik az UNESCO álláspontja a Fertő tavi beruházással kapcsolatban az új levelük szerint. 

Mechtild Rössler, az UNESCO Világörökség Egyezmény igazgatója arról tájékoztatta az UNESCO magyarországi nagykövetét, Túróczy Lászlót, hogy az ICOMOS vizsgálata szerint a beruházás károsítaná a határon átnyúló világörökségi terület értékeit és integritását, ezért a megkezdett munkálatok azonnal leállítását és a terület eredeti állapotát sürgetik. 

„Ez az UNESCO Világörökség egyezménytől kapott vélemény megerősíti azt a követelésünket, hogy a természeti értékeinket, vizes élőhelyeinket súlyosan károsító, a helyi lakosság véleményének, tiltakozásának ellenére megkezdett, és több hazai jogszabályt is sértő  nagyberuházást azonnal le kell állítani” – nyilatkozta Rodics Katalin, a Greenpeace Magyarország szakértője.

Az UNESCO levelét az UNESCO ausztriai állandó képviselete, az UNESCO Osztrák Nemzeti Bizottsága, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága, a Világörökség Egyezmény nemzeti képviselői, az ICOMOS International, az IUCN, és a RAMSAR is megkapta.

Annak érdekében, hogy a Fertő tavi megaberuházást minél hamarabb leállítsák és így az élővilág megmeneküljön, valamint a terület világörökségi helyszín maradhasson, a Greenpeace Magyarország a Ramsari Egyezmény Magyar Nemzeti Bizottságához is fordult. A környezetvédő szervezet a Ramsari Egyezmény ajánlásának értelmében azzal a kéréssel fordult a testülethez, hogy a Fertő tavi nagyberuházás ügyét sürgőssége miatt rendkívüli napirendi pontként tárgyalják újra június 8-i ülésükön, és a felmerült új tények alapján korábbi véleményüket vizsgálják felül. A zöld szervezet levele ezen a linken érhető el.

A Greenpeace Magyarország tovább folytatja a küzdelmet a helyi civilekkel közösen a Fertő tó megmentéséért – a magyar nyelvű petíciót eddig közel tizenkétezren írták alá, míg annak német nyelvű változatát több mint hatezren.