Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,44 Ft
Euró
392,13 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
64,628 $

Gigantikus szupervulkán lapulhat Alaszka szigetei alatt

Ha valamilyen okból kifolyólag kitörne a hatalmas tűzhányó, az akár az emberi civilizációt is veszélyeztethetné.

Unsplash
Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Aleut-szigetek Alaszka déli partjainál található vulkanikus szigetlánc, amely 44 vulkánnak ad otthont. A Csendes-óceán északi részén, az orosz partok közelében lévő szigetcsoport egyedülálló, íves szárazföldi formációval rendelkezik.

Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint a szóban forgó szigetek alatt egy szupertűzhányó lehet, így gyakorlatilag egy hatalmas kalderaként, vagyis egy gigantikus tál alakú, aktív vulkanikus tevékenységek után fennmaradó földrajzi képződményként létezhetnek. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Az Amerikai Geofizikai Unió december 7-i éves ülésén bemutatott eredmények szerint az Aleut-szigetek lehetnek azok a szárazföld-csoportosulások, amelyek a mögöttes szupervulkán kitörése után maradtak. Mi több, a szupervulkán összekapcsolhat hat, korábban önállónak hitt tűzhányót is a térségben.

A földrajzi adatokon kívül a tudósok apró szeizmométerekkel több mikroföldrengést is rögzítettek a szigetek körül, amelyek keletebbre és északabbra is kiterjednek, ami egyetlen hatalmas geológiai tevékenységre utal.

Bár az eredményeket még nem erősítették meg, a tanulmány erős bizonyítékokat szolgáltat a teóriára. A vizsgálatok részeredményei arra utalnak, hogy a jelenlegi Aleut-szigeteki vulkánok csúcsai gyűrű alakot alkotnak, a tengerfenék alatt pedig egy 130 méter mély üreget találtak, ami szintén gyanúra ad okot.

A tudóscsoport még a kutatások kezdeti szakaszában van, a további nyomok begyűjtésével egyre több információt szereznek a régió jelenlegi és potenciális jövőbeli veszélyeiről, így hamarosan kiderülhet, kell-e valójában tartanunk a szupervulkán kitörésétől a közeljövőben.