Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,17 Ft
Euró
393,35 Ft
Font
460,53 Ft
Bitcoin
70,502 $

Galaxisokból álló ívet fedeztek fel, amely alapjaiban megrendítheti a csillagászat tudományát

Gyökeresen megváltozhatnak a kozmológiában felállított alapelvek, tudósok ugyanis olyan galaxisíveket találtak, amelyek megkérdőjelezik a jelenlegi teóriák hitelességét.

NASA/ESA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Hatalmas Ív névre keresztelt galaxis-csoportosulás 3,3 milliárd fényév széles, amit átlagos emberi ésszel szinte képtelenség felfogni, és a tudósok sem biztosak abban, hogy a korábban megfogalmazott elméletekkel meg lehet magyarázni a létezésüket.

A Science News magazin riportjából kiderült, hogy a galaxisok központjában lévő 40 ezer kvazár tanulmányozása során egyedi fényforrásokat és jeleket vizsgáltak meg, melyek furcsa módon egy ív formába rendeződtek. Soron kívül A húsvét az egyik legjobb alkalom a kisállattartással járó felelősség megtanítására

A látható univerzum egyik pontján egy hajlat keletkezett, ami kizárólag fekete lyukak közelében található kvazárokból áll, és úgy néz ki, mintha baktériumokat nézegetnénk mikroszkóp lencséje alatt, egyetlen különbség, hogy itt néhány centiméter valójában 500 millió fényévet jelent.

Habár sok csillagász szerint korszakalkotó felfedezést tettek, rengeteg szkepticizmus övezi az új teóriát, az Oxfordi Egyetem asztrofizikusa például úgy gondolja, csupán az emberi elme mintakereső tulajdonsága állhat a jelenség mögött.

„Lényegében a saját szemünk hazudtolhat meg minket, hiszen mi, emberek, mindenben a különböző mintákat és formákat keressük, ezért lehetséges, hogy amit láttunk, pusztán a véletlen műve, nem pedig egy törvényszerűség” – figyelmeztetett Subir Sarkar kozmológus.