Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,73 Ft
Euró
395,27 Ft
Font
462,49 Ft
Bitcoin
63,081 $

Folyók helyett vastag gleccserek tarkíthatták az ősi Mars felszínét

A legújabb tanulmány szerint alaposan át kell gondolnunk korábbi teóriáinkat a vörös bolygó több milliárd évvel ezelőtti állapotával kapcsolatban.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A legújabb tanulmány szerint alaposan át kell gondolnunk korábbi teóriáinkat a vörös bolygó több milliárd évvel ezelőtti állapotával kapcsolatban.

A Nature Geoscience tudományos folyóirat legfrissebb számában megjelent publikáció alapján kanadai kutatók rájöttek, hogy a Marson található ősi völgyek hatalmas gleccserjég alatt elterülő vízréteg olvadása nyomán keletkezhettek, nem pedig folyók vájhatták ki a medreket, mint ahogyan azt korábban feltételezték. Soron kívül Terrorelhárítási Központ: a TEK a magyar emberek biztonságát garantálja

A felfedezésükkel megkérdőjelezték a forró és nedves Mars hipotézisét, amely szerint régen a vörös planétán a Földhöz hasonlóan óriási folyórendszerek lehettek, amiket óceánok és esőzések táplálhattak friss vízzel.

A tanulmányban a NASA Mars Reconnaissance Orbiterének HiRISE kamerájával készített nagy felbontású képeit is számításba vették, amelyekkel szintén kizárható az előbb említett elmélet.

„A marsi völgyek felfedezése óta 40 éven keresztül azt gondolták, hogy egykoron folyók voltak a bolygón, amik erodálták és megformálták a környezetet.”

mondta Grau Galofre, a Brit Columbia Egyetem PhD hallgatója és a kutatás főszerzője.

Galofre és kollégái több mint 10 ezer marsi völgyet a kanadai jeges-tengeri szigetvilágban lévő gleccserek alatti csatornákkal összehasonlítva jutottak arra a következtetésre, hogy a folyamatok azonosak lehetnek.

„Ha a Földet nézzük egy műholdról, akkor rengeteg völgyet láthatunk, melyeket folyók, gleccserek, esetleg más természeti folyamatok alakítottak ki, ezért nem meglepő, hogy mindegyik eltérő formával rendelkezik. Az eredményeink a Mars ősi jégrétege alatt történt szubglaciális erózió és olvadás első bizonyítékainak számítanak.”

tette hozzá Mark Jelinek, a tanulmány másik társszerzője.

A klímamodelleket vizsgálva kiderítették azt is, hogy nemcsak a Mars felszíne nézhetett ki máshogy, hanem a hőmérsékleti viszonyok egyaránt hidegebbek lehettek a korábbi elméletekhez képest.

Érdekes módon a vastag jégréteg miatt nagyobb valószínűséggel jöhetett létre az élet a vörös bolygón, hiszen a gleccserek meggátolhatták a káros napsugárzások negatív hatásait, főleg abban az időszakban, amikor a Marsnak még nem volt aktív mágneses mezője.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/ismet-egy-rejtelyes-oriasi-felho-jelent-meg-a-marson/