Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,67 Ft
Euró
394,12 Ft
Font
460,89 Ft
Bitcoin
70,663 $

Finnország bejelentette, késedelem nélküli csatlakozást akarnak a NATO-hoz, Dánia és Észtország reagált

Mint az várható volt, Finnország maximálisan komolyan gondolja, hogy NATO-tag legyen, független attól, hogy Oroszország már előre jelezte, következményei lesznek annak, ha ez megtörténik.

Fotó: A norvég fegyveres erők felvétele az amerikai tengerészgyalogság két Osprey V-22 csapatszállító konvertiplánjáról a Trident Juncture 2018 fedőnevű hadgyakorlaton a norvégiai Byneset közelében 2018. október 30-án. A 31 ország 50 ezer katonájának részvételével október 25. és november 23. között tartott művelet az utóbbi évek legnagyobb NATO-hadgyakorlata. A 29 szövetséges ország mellett a nem NATO-tag Svédország és Finnország vesz részt a nagyszabású katonai akcióban. MTI/EPA/Ole-Sverre Haugli
Európa

Hujber Dávid

Szerkesztő

Oroszország nem nézi jó szemmel a NATO bővülését, és arra talán még Moszkva sem számított, hogy az ukrajnai háború ideje alatt két ország csatlakozhat a katonai szövetséghez.

Mint arról korábban beszámoltunk, az Egyesült Királyság aláírt egy kölcsönös biztonsági szerződést Finnországgal és Svédországgal. Ennek a szerződésnek az a lényege, ha támadás éri őket vagy katasztrófahelyzet lép fel, azonnal egymás segítségére sietnek, akár katonai szinten.

Finnország részéről is biztos volt a csatlakozási kérelem, melynek kapcsán Sauli Niinisto elnök bejelentette, késedelem nélküli NATO-tagságért folyamodnának, a lehető leghamarabb tagok akarnak lenni – írja Sky News.

Erre amiatt van szükség, mert adott esetben a procedúra akár 1 évig is eltarthat, de az túlságosan hosszú idő, biztonsági garanciák ide vagy oda. Niinisto kiemelte a késedelem nélküli tagság igénylését, és reméli, hogy a következő napokban mindent gyorsan el tudnak intézni ezzel kapcsolatban.

A The Guardian beszámolója szerint egy hivatalos finn felmérésé alapján a megkérdezettek 73%-a mondta azt, hogy Finnországnak csatlakoznia kell a NATO-hoz. Ez nyolc százalékponttal magasabb arányt jelent, mint amit az április végén közzétett felmérésben láthattunk. Dánia szintén szívesen látná Finnországot a NATO-ban, és Mette Frederiksen dán miniszterelnök azt mondta, a gyors folyamatért fognak dolgozni. Hasonlóan fogalmazott az észt kormány, akik ugyancsak üdvözölnék a finnek tagságát.