Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Finnország a befagyasztott orosz vagyonból küld lőszert Ukrajnának

Finnország a befagyasztott orosz vagyonból küld lőszert Ukrajnának

Finnország a befagyasztott orosz vagyonból küld lőszert Ukrajnának
Ukrán tűzszerészek hátrahagyott, fel nem robbant lőszereket semmisítenek meg az északkelet-ukrajnai harkivi régióban 2025. április 14-én, az Ukrajna elleni orosz háború negyedik évében. MTI/EPA/Szergej Kozlov

A finnek is beálltak a sorba, és a befagyasztott orosz vagyonból finanszírozzák a lőszerek küldetését Ukrajnának.

Finnország elnöke nemrég arról beszélt, hogy már Donald Trump amerikai elnök is egyre türelmetlenebb Vlagyimir Putyinnal, akit szerintük nyomás alá kell helyezni. Ukrajna elnöke is ezen dolgozik, és újabb szigorú szankciókat vezetne be Oroszországgal szemben, ezáltal elérvén azt, hogy békét kössenek.

A legújabb uniós védelmi finanszírozási intézkedések nyomán Finnország pedig bejelentette, saját, különálló tervet hajt végre az ukránok támogatása, és az oroszok elleni védelem érdekében. A finn kormány ugyanis úgy döntött, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételek felhasználásával támogatja lőszerekkel Ukrajnát.

A finn védelmi minisztérium közleménye szerint azon tagállamok egyike, akik részt vesznek az Európai Unió azon kezdeményezésében. Ennek részeként az orosz vagyonból származó hasznot Ukrajna védelmi támogatására fordítják. A kezdeményezés célja, hogy Kijev katonai utánpótlását az orosz agresszióval szemben továbbra is biztosítani tudják.

A Sky News megemlíti, a lőszerszállítást finn beszállítók fogják végrehajtani, és a teljes támogatás értéke mintegy 90 millió euró. Ugyanakkor a finnek sem terveznek katonákat küldeni Ukrajnába, de fegyverekkel támogatják a harcukat.

Ez a lépés nemcsak Finnország eltökéltségét mutatja az Ukrajna iránti szolidaritásban, hanem jelzés is Oroszország felé, hogy az uniós országok nem maradnak passzívak a háború folytatásával szemben. A pénzügyi eszközök ilyen irányú felhasználása egyre gyakoribbá válhat az EU-n belül, amennyiben a konfliktus elhúzódik.