Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,86 Ft
Euró
394,63 Ft
Font
461,52 Ft
Bitcoin
70,912 $

Egyre feszültebb a helyzet a szerb és koszovói vezetők brüsszeli egyeztetése előtt

Az eddigi nyilatkozatok alapján nagyon is úgy tűnik, hogy kifejezetten puskaporos a hangulat.

Fotó: Aleksandar Vucic szerb elnök és Olaf Scholz német kancellár sajtóértekezletet tart Belgrádban 2022. június 10-én. MTI/EPA/Marko Djokovic
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő

A hírek szerint elég kevés rá az esély, hogy a szerb-koszovói párbeszéd újabb fordulóján jótékony változás álljon be, bár Albin Kurti pristinai miniszterelnök szerint minden megoldás szóba jöhet, amely végül kölcsönös elismerést eredményez.

Azonban a szerb fél sokkal inkább tárgyalna a meglévő megállapodások végrehajtásáról, így a Szerb Községek Közösségéről is, miközben továbbra sem fogadja el déli tartománya függetlenségét. Soron kívül Szoboszlai Dominik az Arénában tart közönségtalálkozót az Európa-bajnokság előtt

Majd a miniszterelnök arra utalt, „a szerb–koszovói határhoz kihelyezett barikádok mögül akár lőhettek is volna az arra haladó emberekre vagy gépjárművekre”, emellett úgy véli, a kialakult feszültséget Belgrádban tervezték meg, amelyhez Moszkvának is köze lehetett.

„Moszkva Szerbiát használja fel arra, hogy destabilizálja a Balkánt, és támadás induljon Koszovó ellen” – jelentette ki, álláspontját pedig azzal támasztotta alá, miszerint Belgrád erősen függ Oroszországtól.

Elmagyarázta, a Szerbiai Kőolajipari Vállalat többségi tulajdonosa a Gazprom, emellett a belgrádi parlamenti képviselők többsége Moszkva-barát, valamint Szerbia fegyvereket is kap az oroszoktól, nem beszélve a felek között fennálló történelmi-kulturális partneri viszonyról.

A szerb elnök, Aleksandar Vucic ezzel szemben sokkal békülékenyebb hangot ütött meg, aki szerint egyetlen célja van a brüsszeli útnak, ami nem más, mint a béke és a stabilitás megőrzése a térségben – számolt be a V4NA.

„Szerbia nem fenyeget senkit és semmit, csak a nemzetközi szabályok és jogi normák betartását akarja biztosítani – az 1244-es ENSZ-határozattól egészen a 2013-ban megkötött brüsszeli megállapodásig. Emellett azonban minden más témakörre nyitott Belgrád” – mondta.

Szerbia belügyminisztere, Aleksandar Vulin is felszólalt az ügy kapcsán, aki biztos benne, Kurti mindössze arra készül, hogy igazolja a koszovói szerbek elleni tetteit, kiemelve, hogy olyan emberrel a legnehezebb beszélni, aki nem is akarja meghallani a másik szavát.

Eközben már egymás közt is vitáznak a koszovói albánok, Ramush Haradinaj, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg korábbi vezéralakja pedig csalással vádolta meg Kurtit, mert úgy gondolja, a kormányfő egy meg nem támadásról szóló szerződést akar kötni Belgráddal Brüsszelben.