Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fény derült a szuperbaktériumok védőrétegének gyenge pontjára

A baktériumokat önmagukban nem nehéz elpusztítani, azonban tömegesen csoportosulva komoly fenyegetést jelenthetnek az emberek egészségére nézve is.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A baktériumokat önmagukban nem nehéz elpusztítani, azonban tömegesen csoportosulva komoly fenyegetést jelenthetnek az emberek egészségére nézve is.

Az apró mikróbák tömegesen úgynevezett biofilm réteg kialakítására képesek, amellyel ellenállóbbá válhatnak még az antibiotikumokkal szemben is, a kutatók viszont nemrég rájöttek, hogyan lehetne ezt a tulajdonságukat inaktiválni. Soron kívül Menczer Tamás Magyar Péterről: Ki küldött engem? Senki!

A biofilmek olyan ragacsos bevonatként funkcionálnak, amelyek a tárgyak felületein növekedhetnek a baktériumok összeállásával. Gyakran vízvezetékeken, fogakon, implantátumokon és katétereken alakulhatnak ki, az antibiotikumos kezelések pedig csak a felső réteget képesek megbolygatni, az alsó, burjánzó mikroorganizmusok sértetlenek maradhatnak.

A Strathclyde Egyetem tudósai nemrég azonban kiderítették, mi lehet az Achilles-sarkuk ezeknek a rejtélyes élőlény-csoportosulásoknak. A Mesolens nevű technológia segítségével több milliárd E. coli baktériumot tudtak tüzetesen megvizsgálni a biofilm belsejében – erre korábban sosem voltak képesek.

Az eljárás során apró csatornák hálózatára bukkantak, amelyeken keresztül a mikróbák felszívják és elosztják a tápanyagokat a közösségen belül.

Ezeknek a különös csatornáknak a felfedezésével nemcsak a szuperbaktériumok táplálkozásának titkára derült fény, hanem új lehetőségek nyíltak meg arra, hogy gyógyszerekkel hatástalaníthassák őket.

„A csatornák alulról magukba szívják a tápanyagokat, melyeket a biofilm rétegbe szállítanak. A hagyományos antibiotikumos kezelések a réteg tetejére irányultak, ezért hatástalanok voltak. Mivel megtaláltuk a titkos utat a biofilmhez, potenciálisan eljuttathatjuk az ellenszereket a szuperbaktérium alá, így gyorsabban és effektívebben pusztíthatjuk el a kórokozókat. Ez olyan, mint egy bakteriális Halálcsillag”, mondta Liam Rooney, a tanulmány főszerzője.

Az ötlet egyelőre elméleti síkon mozog, mivel még részletesebb vizsgálatokat kell folytatniuk ahhoz, hogy megértsék a biofilm rétegek pontos mechanizmusát. Ha sikerrel járnának, azzal előrelendíthetnék az orvostudomány e bonyolult szakágát.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/onszaporito-rakgyilkos-virus-klinikai-tesztelesebe-kezdtek-orosz-tudosok/

Kiderült, mekkora összeget kap Ukrajna az Európai Uniótól

Újabb jelentős összegről van szó, amit a háború sújtotta Ukrajnának szán az Európai Unió.

Kiderült, mennyit mobiloznak mostanában a magyar fiatalok

Mintegy négy órát töltenek telefonjuk képernyője előtt egy átlagos napon a 16–35 évesek, ennek csaknem felét közösségi médiumok alkalmazásai teszik ki. De az is kiderült, mely appok a legnépszerűbbek.