Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,37 Ft
Euró
401,49 Ft
Font
479,63 Ft
Bitcoin
62,187 $

Felszólította Magyarországot az EU: sürgősen le kell válni az orosz földgázról

Jozef Sikela uniós energiaügyi biztosjelölt felszólította a magyar kormányt, hogy építse le a Gazprom-szállításait, és az oroszok gázmosásaiba se menjenek bele.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Külföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Jozef Sikela cseh kereskedelmi és ipari miniszter, aki egyben az ország jelöltje a következő Európai Bizottság energiaügyi biztosi posztjára, felszólította Kadri Simson jelenlegi biztost, valamint a német, magyar, szlovák és osztrák kormányokat, hogy fokozzák az erőfeszítéseket a blokk orosz gáztól való függőségének csökkentéséért. Sikela levelében arra figyelmeztetett, hogy a Gazprom és Ukrajna közötti tranzitmegállapodás év végi lejárta után ne engedjék közvetve Európába jutni az orosz gázt. A cseh politikus mindemellett azt javasolta, hogy a Csehországon keresztül történő fordított gázáramlással helyettesítsék a jelenleg Ukrajnán keresztül áramló napi 40-42 millió köbméter orosz gázt.

A minisztérium felvetette, hogy az LNG-import szolgálhatna a legmegfelelőbb alternatív ellátási lehetőségként, és Németország azon döntése, hogy jövőre feloldja a vitatott tárolási díjakat, növeli e terv megvalósíthatóságát. Sikela kiemelte: le kell állni az olyan gáz vásárlással, amelyet útközben orosz gázra lehetne cserélni, és ezzel aláásnák az orosz szállításoktól való függőség csökkentésére irányuló erőfeszítéseket. Tehát tulajdonképp a biztosjelölt azt akarja, hogy a gáztőzsdei csereüzleteknél is üssék ki az orosz ellátási láncokat, azaz akadályozzák meg a gázmosást, azt a tevékenységet, amikor csak egy közvetítő beiktatásával papíron történne meg a diverzifikáció. Soron kívül Fotókon Magyar Péter tüntetése Óbudáról, a közmédia épülete előtt

A miniszter elismerte, hogy az EU előrehaladást ért el az orosz gáztól való függőség csökkentése terén, amely az orosz-ukrán háború kitörése előtti több mint kétötödről tavaly 8%-ra csökkent. Ugyanakkor sürgette az erőfeszítések fokozását, megjegyezve, hogy egyes országok, például Magyarország, Ausztria és Szlovákia továbbra is nagymértékben függnek az orosz gázimporttól. Különösen Magyarországot bírálták az uniós partnerek, amiért a háború kezdete óta aktívan keresi az új gázszállítási megállapodásokat Moszkvával – derül ki az Euronews beszámolójából, amelyből a Portfolio szemlézett.

A cikk szerint az osztrák energiaügyi minisztérium, bár még nem kapta meg Sikela levelét, egyetértett azzal, hogy meg kell erősíteni az energiaellátás függetlenségét. A minisztérium kiemelte a gázfogyasztás csökkentésére és az Olaszországon és Németországon keresztül történő alternatív importkapacitások biztosítására tett előkészületeit, amelyek Ausztria éves gázfogyasztásának mintegy kétszeresét teszik ki. Az együttes erőfeszítések célja az orosz gázszállításoktól való függésből eredő jelentős gazdasági és biztonsági kockázatok mérséklése – jegyzik meg.

Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Oroszországba utazott, hogy a Gazprom első emberével folytasson megbeszélést. „Csaknem három órát tárgyaltunk az európai energiapiaci helyzetről Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával” – erősítette meg a külügyminiszter, hozzátéve, hogy a hazafelé vezető úton kiértékelték az elhangzottakat. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy Szijjártó Péter elmondta, hány orosz állampolgár van Magyarországon. A külgazdasági- és külügyminiszter továbbá nevetségesnek tartja, hogy egyes európai parlamenti képviselők kizárnák hazánkat a schengeni övezetből a Nemzeti Kártya-program kiterjesztése miatt.

Ha őszi utazás, akkor OTP! Nagyot spórolhatunk, ha OTP-s kártyát használunk

Aki most tervez őszi utazást, annak nagyon hasznos lehet az OTP ajánlata.