Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,177 $

Fehér Ház: Ukrajna NATO-csatlakozási kérelmét nem most kellene megtárgyalni

A tisztviselő szerint a gyakorlati, helyszíni támogatással lehet leginkább segíteni az országon, így a brüsszeli folyamatra máskor kellene visszatérni.

Fotó: Az ukrán elnöki hivatal sajtóosztályának felvétele Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács ülésén Kijevben 2022. 2022. szeptember 30-án, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek Oroszországhoz való csatlakozási egyezményét. Zelenszkij bejelentette, hogy Ukrajna kérelmet nyújt be, hogy gyorsított eljárásban csatlakozhasson a NATO-hoz. MTI/AP/Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő

Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója egy sajtótájékoztatón arról nyilatkozott, miszerint az Egyesült Államok úgy véli, hogy Ukrajna NATO-csatlakozási kérelmét nem most kellene megtárgyalni.

Az Ukrainska Pravda szerint nem sokkal azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a „megállapodásokat” a szakadár ukrajnai területek vezetőivel, amelyek az Oroszországhoz való csatlakozásra terjedtek ki, az ukrán államfő, Volodimir Zelenkszkij is ellenlépést tett. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Ez alapján gyorsított eljárásban kérte az ország felvételét az észak-atlanti szövetségbe, mondván, hogy „de facto már most is a NATO részét képezik, hiszen megbíznak egymásban, segítenek egymásnak, és megvédik egymást”.

Sullivan arra emlékeztetett, hogy az USA álláspontja már évtizedek óta „kristálytiszta”, a NATO-ban pedig „a nyitott ajtók politikáját támogatják”, ám a szövetséghez való csatlakozásról szóló döntés a 30 szövetséges, valamint a csatlakozni kívánó országok között születik meg.

„Jelenleg az a véleményünk, hogy Ukrajnát a gyakorlati, helyszíni támogatással tudjuk leginkább megsegíteni, a brüsszeli folyamatra pedig máskor kellene visszatérni, egy alkalmasabb időpontban” – mondta.

Eközben Giuseppe Conte, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) elnöke arra figyelmeztetett, miszerint Kijev kérése azt eredményezheti, hogy az összes NATO-tagállam teljes mértékben bekapcsolódik az ukrajnai konfliktusba, „az irányítás pedig kicsúszik a kezeink közül”.

Annalena Baerbock német külügyminiszter óvatosan kommentálta Ukrajna csatlakozási kérelmét, amelynek során kiemelte, hogy továbbra is támogatják Ukrajnát, ha kell, akár nehézfegyverekkel is, ezzel biztosítva az önvédelemhez való jogát – írta a TASS.

„Emellett mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy más országok, illetve a NATO ne keveredjen bele ebbe a háborúba” – hangsúlyozta.