Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,56 Ft
Euró
394,14 Ft
Font
461,38 Ft
Bitcoin
70,528 $

Európa lett Kína legnagyobb kereskedelmi partnere, hoppon maradt az USA

Újabb jelét láthatjuk annak, hogy a járvány mennyire megváltoztatta a globális gazdasági folyamatokat, ugyanis immáron hivatalossá vált, hogy most már Európa bonyolítja le a legnagyobb árukereskedelmet Kínával, és nem az Egyesült Államok.

Brüsszel, 2020. szeptember 14. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke (b) és Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai fõképviselõje (j) Brüsszelbõl videokonferencia keretében folytat megbeszélést Hszi Csin-ping kínai elnökkel (a képernyõn fent, b), Angela Merkellel, az Európai Unió soros elnökségét betöltõ Németország kancellárjával (lent, b) és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével (lent, j) 2020. szeptember 14-én. Erre a napra tervezték az EU és Kína csúcstalálkozóját Lipcsében, de a koronavírus-járvány miatt elnapolták, és most a vezetõk videokonferencián tárgyalnak egymással. MTI/EPA/Reuters pool/Yves Herman
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Európai Unió statisztikai hivatala által nyilvánosságra hozott 2020-as adatok arról tanúskodnak, hogy 5.6 százalékkal növekedett a Kínából importált termékek száma, de az exportok terén is 2.2 százalékos növekedést lehetett tapasztalni – tudósított róla a CNN.

Eközben az Egyesült Államok esetében ezzel teljesen ellentétes folyamatok bontakoztak ki: a Kínából importált termékek aránya 13.2 százalékot zuhant, míg 8.2 százalékkal kevesebb amerikai terméket exportáltak kínai földre. Az EU-Kína közötti árukereskedelem év végére 586 millió euró értékűre nőtt, míg az EU-USA közötti árukereskedelem összértéke ettől 31 milliárd euróval elmaradt. Soron kívül Nagy tűz miatt kellett 50 embernek menekülnie egy budapesti társasházból

A járvány a nagyhatalmak gazdaságait is teljesen máshogy érintette, miközben Kína gazdasága összesen 2.3 százalékot növekedett és meglehetősen gyorsan helyreállt a pandémia hatásaiból, addig az Egyesült Államok gazdasága 3.5 százalékot zsugorodott. Ennek is köszönhető, hogy Kína tovább tudta növelni a befolyását világszerte.

A CNN-nek nyilatkozó Európa-szakértő úgy fogalmazott, hogy ezen egyáltalán nem érdemes meglepődni, tekintve mekkora úrrá vált Kína az ipari termelésben. Kihangsúlyozta ugyanakkor, hogy ettől függetlenül Európa és az USA kapcsolata továbbra is rendkívül erős, és bár az arányszámok megváltoztak, mennyiségben továbbra is az Egyesült Államokba exportál többet az EU.

Ezen felül a fentebb ismertetett adatok nem veszik figyelembe a szolgáltatások nyújtásának transzatlanti kereskedelmét, mely 494 millió euróra rúg évente. A szakértő ebből kifolyólag hozzátette, hogy az árukereskedelem terén ugyan Kína az élre tört, a gazdasági kapcsolatokban továbbra is az USA az első a kereskedelmi blokk számára.

Annak ellenére, hogy több alkalommal „rendszerszintű riválisnak” és „stratégiai versenytársnak” nevezték az unióban Kínát, Brüsszel törekszik arra, hogy elmélyítsék a gazdasági kapcsolatokat. Az Európai Unió ennek ellenére jelezte, hogy vannak kínai kereskedelmi és technológiai gyakorlatok, melyek aggodalommal töltik el.

Ennyi volt, Xabi Alonso biztosan nem lesz Szoboszlaiék edzője

A legfrissebb hírek szerint a Liverpool kiszállt a versenyből, így nem Xabi Alonso fogja követni a távozás előtt álló Jürgen Kloppot a kispadon.