Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az EU kész visszaütni Donald Trumpnak, óriási vámháború lehet belőle

Az EU kész visszaütni Donald Trumpnak, óriási vámháború lehet belőle

Az EU kész visszaütni Donald Trumpnak, óriási vámháború lehet belőle
Donald Trump amerikai elnök (k) beszél az atomenergia előállításáról szóló elnöki rendeletének aláírása alkalmával a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. május 23-án. MTI/EPA/SIPA USA pool/Samuel Corum

Azzal, hogy Donald Trump jelentős vámokat vet ki az Európai Unióra, egy igen költséges adok-kapok veheti kezdetét a piacon.

Donald Trump amerikai elnök döntését követően az Európai Unió kereskedelmi biztosa, Maroš Šefčovič felszólította az Egyesült Államokat, hogy a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat a kölcsönös tisztelet jegyében folytassák, és ne fenyegetésekkel próbálják befolyásolni azokat. Maga az USA elnöke jelentette be, hogy akár 50%-os vámot is kivetne az Európai Unióból származó árukra.

„Az EU teljes mértékben elkötelezett egy olyan megállapodás mellett, mely mindkét fél számára előnyös. Az EU-USA kereskedelem páratlan, és azt kölcsönös tiszteletnek kell vezérelnie – nem fenyegetéseknek” – hangsúlyozta Šefčovič egy amerikai tárgyalókkal folytatott telefonhívás után.

Trump a Truth Social névre keresztelt közösségi platformon osztotta meg elégedetlenségét a tárgyalások lassúságával kapcsolatban, hozzátéve, június első napjától kezdődően megemelné az EU-ból érkező termékek vámját. Egyúttal azt is kijelentette, hogy nem kíván alkut kötni, mert meghozták a döntést „Mi már meghoztuk a döntést.” Ezzel együtt arra is utalt, hogy egy jelentős európai befektetés esetén hajlandó lenne késleltetni a kivetendő vámok bevezetését.

Az EU kész visszavágni

Az USA és az EU között évek óta fennálló kereskedelmi feszültség most újabb fordulóponthoz érkezett, miután Trump visszavette az Egyesült Államok vezetését. Mondhatjuk ezt annak ellenére, hogy az EU az USA egyik legnagyobb kereskedelmi partnere. Az unió 2024-ben több mint 600 milliárd dollár értékben exportált árut az USA-ba, míg az amerikai import az EU-ba 370 milliárd dollárt tett ki. Trump régóta sérelmezi ezt az egyensúlyhiányt, főként az autóipari és mezőgazdasági termékekkel kapcsolatban fejezte ki nemtetszését. Azt mondja, az európai kereskedelmi szabályok hátrányosan érintik az amerikai cégeket, és ennek véget akar vetni.

Az európai vezetők egyöntetűen utasították el Trump vámfenyegetéseit, hangsúlyozva, hogy ezek mindkét fél gazdaságára káros hatással lennének. Írország miniszterelnöke, Micheál Martin szerint „nincs szükség arra, hogy ebbe az irányba menjünk. A tárgyalás az egyetlen fenntartható megoldás.” Franciaország külügyminisztere, Laurent Saint-Martin pedig úgy fogalmazott: „a deeszkaláció a cél, de készen állunk a válaszlépésekre is.” – idézte a politikust a BBC.

Németország gazdasági minisztere, Katherina Reiche kijelentette, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az Európai Bizottság tárgyalásos megoldásra jusson az USA-val. A holland miniszterelnök, Dick Schoof pedig emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során a vámok gyakran változnak, ezért inkább támogatja az EU jelenlegi stratégiáját. Az uniós országok egységes fellépése kulcsfontosságú lehet a jövőbeni megállapodás elérésében, de már csak alig pár nap maradt júniusig.

A piaci reakció sem maradt el a bejelentést követően, aminek hatására az amerikai és európai tőzsdék is eséssel zárták a pénteket. Az S&P 500 index 0,7%-kal esett, míg a német DAX és a francia CAC 40 index több mint 1,5%-os csökkenést produkált. Trump korábban már 20%-os vámot jelentett be az uniós termékekre, amit azonban ideiglenesen 10%-ra csökkentett július 8-ig, ami egyfajta tárgyalási gesztus volt tőle. Az események alakulása továbbra is erősen kérdéses, ugyanakkor az EU egyértelművé tette, nem engednek a zsarolásnak, és készek megvédeni magukat, akár ellenvámok kivetésével.