Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,11 Ft
Euró
393,73 Ft
Font
461,02 Ft
Bitcoin
70,074 $

Az EU új vészhelyzeti rendeletet hozna az energiaárak leküzdésére

Keddi ülésén az Európai Unió az energiaárak leküzdésére és az ellátás biztonságának biztosítására tett javaslatokat, de az is elhangzott, hogy a blokk már felkészült a télre.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió nem hivatalos prágai csúcstalálkozójának végén tartott sajtóértekezleten 2022. október 7-én. MTI/EPA/Filip Singer
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

A magas gázárak kezelésére és az ellátásbiztonság szavatolására az Európai Bizottság új vészhelyzeti rendeletre tett javaslatot, amelyben közös gázvásárlás, a TTF holland gáztőzsdén érvényes árkorlátozó mechanizmusok, átlátható infrastruktúrahasználat, a tagállamok közötti szolidaritással kapcsolatos új intézkedések, valamint a gázkereslet csökkentésére irányuló folyamatos erőfeszítések szerepelnek.

„Jól felkészültünk az előttünk álló télre. Feltöltjük gáztározóinkat, energiát takarítunk meg, és új beszállítókat keresünk. Mindennek révén nagyobb biztonsággal kezelhetjük a túlzott és ingadozó árakat” – fogalmazott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden, a javaslatcsomag strasbourgi bemutatásakor. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Az LNG árát is szabályoznák

Az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament plenáris ülésének margóján bemutatott javaslatcsomag részleteit ismertetve közölte, az Európai Unió ideiglenes mechanizmust vezet be a túlzott energiaárak korlátozására a közelgő tél idejére. 2023 márciusáig érvényes referenciaértéket határoz meg arra vonatkozóan, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) „tisztességesebb” áron kerüljön forgalomba.

Az új referenciaérték stabil és kiszámítható árazást biztosít az LNG-tranzakciók számára – közölte. Rövidtávon pedig az uniós bizottság árkorrekciós mechanizmust javasol a TTF-gáztőzsdén lebonyolított ügyletek dinamikus árkorlátjának megállapítására, valamint a szélsőséges árcsúcsok megelőzésére – mondta.

Az EU jogi eszközöket biztosít a közös uniós gázvásárláshoz, hogy a kisebb tagállamok és különösen a vevőként kedvezőtlenebb helyzetben lévő vállalatok jobb feltételekkel juthassanak hozzá a szükséges gázmennyiséghez. A javaslat olyan rendelkezéseket is tartalmaz, amelyek javítják a tervezett és megkötött gázbeszerzések átláthatóságát – mondta. Az EU emellett tárgyalásokat folytat megbízható új gázszolgáltatókkal a megfizethető gáz biztosítására – tette hozzá.

Az uniós bizottság szolidaritási szabály bevezetését is javasolja ellátási hiány esetén, a gázt, illetve cseppfolyósított földgázt szállító csővezeték-csatlakozással nem rendelkező tagállamok számára. Ez biztosítja, hogy minden vészhelyzetbe került tagállam méltányos ellentételezés fejében kapjon gázt egy másik tagországtól, feltéve, hogy a gázt el lehet szállítani abba a tagállamba, ahol szükség van rá – közölte.

A megújuló energiaforrások is fontosak

„Mindemellett fel kell gyorsítani a megújuló energiaforrásokba és az infrastruktúrába való befektetést is, ugyanis a tiszta energiára való átállásba való több és gyorsabb befektetés Európa strukturális válasza az energiaválságra” – húzta alá.

Ezen túlmenően az Európai Bizottság a kohéziós politika 2014-2020 közötti időszakára szóló teljes nemzeti előirányzott forrásainak 10 százalékának célzott, rugalmas felhasználását is javasolja a jelenlegi energiaválság magánemberekre és vállalkozásokra gyakorolt hatásainak kezelésére. Emellett a létfontosságú infrastruktúra védelméről szóló tanácsi ajánlás elfogadását is szorgalmazza az Északi Áramlat gázvezetékek elleni feltételezhető szabotázsakció fényében – mondta.

A gáz- és villamosenergia-kereslet csökkentésére, a gáztárolásra és az energiaszektor többletnyereségének újraelosztására vonatkozó, már elfogadott intézkedésekkel együtt az új javaslatok javítani fogják az európai gázpiacok stabilitását már ezen a télen és azt követően is – tette hozzá Ursula von der Leyen.

(MTI)