Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,23 Ft
Euró
393,16 Ft
Font
456,41 Ft
Bitcoin
66,084 $

Az EU komolyan gondolja az orosz olajembargót, Magyarország extra hónapokat kaphat, de minden borulhat

A tagok szankcióktól való eltérést igényelnek, mivel nem mindenkit ugyanolyan mértékben sújtanak az újabb szankció.

Fotó: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatót tart Brüsszelben 2022. április 27-én, miután a Gazprom orosz gázipari holding leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül. Von der Leyen kijelentette, hogy a gázszállítás leállítása ismét megmutatta, hogy Oroszország mint gázszolgáltató megbízhatatlan, valamint, hogy az Európai Unió felkészült erre a forgatókönyvre. MTI/AP/AFP pool/Kenzo Tribouillard
Európa

Hujber Dávid

Szerkesztő

Magyarország is azon országok között szerepel, melyek erősen függnek az oroszok által biztosított energiáktól. Az Európai Unió azonban egy minden eddiginél szigorúbb szankciócsomagot léptethet érvénybe, mely az orosz olajiparra lenne hatással az ukrajnai háború miatt.

Ukrajna elnöke hosszú hetek óta arra kéri az országokat, hogy szüntessék be az orosz olaj és gáz használatát, de ez távolról sem ilyen egyszerű. Az EU sok országa nagyban függ Oroszország energiáitól, amiket képtelenség rövid időn belül pótolni, ráadásul hatalmas kiadásokról van szó.

A The Guardian beszámolója szerint az EU már javaslatot készít az orosz olajra vonatkozó tilalom fokozatos bevezetésére, ugyanakkor a tagok szankcióktól való eltérést kérnek, mivel nem mindenkit érintene ugyanolyan mértékben a döntés.

Az EU tisztviselő még kedd éjfél előtt átadtak a tagállamoknak az Oroszországgal szembeni új szankciócsomag tervezetét, ugyanakkor továbbra sincs egyetértés abban, hogyan is működhetne jól az olajembargó.

Az EU 27 tagállamának nagykövetei szerdán találkoznak, hogy átbeszéljék a tervet, melynek hatálybelépéséhez egyhangú jóváhagyásra van szükség a részükről. A Bizottság azt javasolja, hogy nyolc hónap alatt vezessék be fokozatosan a tilalmat, addig Magyarország és Szlovákia néhány hónappal több időt kapna erre.

Más kérdés, hogy ez a plusz néhány hónap miben segítene rövid és hosszú távon, mivel ezen energia pótlása hatalmas kihívás. Szlovákia, mely Magyarországhoz hasonlóan szinte 100%-ban a Druzbha kőolajvezetéken keresztül szerzi be az orosz nyersolajat, azt mondja, hogy több évre lenne szüksége a változtatáshoz.

A szlovákiai finomítót orosz olaj használatára tervezték, ami azt jelenti, hogy jelentős változtatásokra vagy cserére lenne szükségük ahhoz, hogy egy máshonnan származó importtal is képesek legyenek megbirkózni, ami egy költséges és hosszadalmas folyamat lenne.

Egyes források azt mondják, hogy Bulgária és a Cseh Köztársaság például szintén mentességet kérhet a szankciók alól. Egy európai diplomata ennek kapcsán arra figyelmeztetett, hogy egy mentesség megadása dominóhatást válthat ki, ami pedig alááshatja az embergót. Ursula von der Leyen, az EU biztonságának elnöke szerdán beszédet tart az Európai Parlamentben, azelőtt nem tervezik a tervezet nyilvános bemutatását, de hamarosan erre is sor fog kerülni.

Bejelentették az RTL+ Bajnokok Ligája csapatát, ők a műsorvezetők

Mint ismeretes, a következő szezontól már az RTL+ lesz az UEFA Bajnokok Ligájának otthona.