Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,68 Ft
Euró
394,13 Ft
Font
460,84 Ft
Bitcoin
71,353 $

Az EU gazdasági háborút indít Lukasenko ellen

Josep Borrell, az EU külügyi vezetője a hétfői külügyi ülés után átfogó gazdasági szankciókat jelenthet be Fehéroroszországgal szemben, miután Ausztria pénteken engedett a nyomásnak.

Fotó: Flickr/Guvernul Republicii Moldova
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ezek közé tartozik a fehérorosz bankoknak nyújtott új hitelek, a fehérorosz értékpapírokkal vagy rövid lejáratú kötvényekkel való kereskedés és a befektetési szolgáltatások nyújtásának tilalma.

Emellett korlátozzák a cigaretta, a kőolaj és kőolajtermékek, valamint a műtrágya előállításához használt kálium behozatalát. Tilos lesz továbbá az ellenzék elleni megfigyelésre használható távközlési felszerelések exportja és a vadászpuskák értékesítése. Soron kívül Elkezdődtek a visegrádi Hotel Silvanus helyreállítási munkálatai (videó)

Az előzetes megállapodást az uniós vezetőknek csütörtökön kell véglegesíteniük, majd a következő napokban törvénybe foglalniuk. Az EU külügyminiszterei azonban hétfőn további 78, a rezsimhez közel álló személy és nyolc szervezet feketelistára kerülésére bólintanak rá, ami azonnal hatályba lép.

A gazdasági szankciókra azt követően kerül sor, hogy Fehéroroszország májusban eltérített egy uniós utasszállító repülőgépet, hogy letartóztasson egy ellenzéki aktivistát a tavaly nyári manipulált választások óta tartó széles körű elnyomás közepette.

Ausztria, amelynek bankjai igen aktívak Fehéroroszországban, eredetileg megvétózta az új bankhitelek betiltását, és ezzel hátráltatta a gazdasági szankciócsomagot. Külügyminisztériuma azonban pénteken engedett a többi 26 tagállam és az uniós intézmények nyomásának – közölték diplomáciai források.

„Örülök, hogy megállapodásra jutottunk a fehérorosz gazdasági szankciókról, amelyek szilárdak és célzottak… várjuk a hétfői találkozónkat”

– mondta Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter.

Egyes tagállamok aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a kálium-kivitel betiltása káoszt okozhat a világpiacokon, tekintettel arra, hogy Fehéroroszország a világ kínálatának mintegy 20 százalékát állítja elő.

Litvánia, amelynek Klaipeda kikötője nagymértékben függ a káliumkereskedelemtől, és Lengyelország, amely korábban ellátásának 40 százalékát a szomszédjától vásárolta, azonban azzal érvelt, hogy ha ők hajlandóak megfizetni az új szankciók költségeit, akkor más uniós országoknak is hajlandónak kell lenniük.

Eközben a cigarettaeladási tilalom várhatóan Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök magánjövedelmét fogja a legközvetlenebbül érinteni, és a csempészet megfékezését célzó szigorúbb intézkedésekkel fog járni.

„A cigarettacsempészet nem valamiféle maffiaszerű tevékenység Fehéroroszországban – az elnöki adminisztráció vezető emberei leülnek a csempészfőnökökkel, hogy felosszák a zsákmányt”

– mondta egy uniós forrás.

Az egyik osztrák érv a szankciók ellen az volt, hogy ne bántsák a fehérorosz embereket, de lesznek mentességek a humanitárius projektekre nyújtott bankhitelek esetében, és különleges záradékok, amelyek segítenek megvédeni az egyszerű embereket a károkkal szemben.

Egy másik érv az volt, hogy Fehéroroszországot nem akarják még inkább Oroszország befolyási övezetébe terelni. A fehérorosz ellenzék egyes tagjai szerint azonban Fehéroroszország Oroszországtól való függése egy olyan eszköz volt, amellyel az uniós szankciókat arra lehetett felhasználni, hogy egyszerre mindkét rendszert sújtsák.

„Ez zseniális, mert Lukasenkót Oroszország problémájává teszi”

– mondta az EUobservernek egy neve elhallgatását kérő ellenzéki kapcsolat.

„Ha ők (az oroszok) nem adnak neki pénzt, akkor instabilitás lesz Fehéroroszországban. Ha pedig igen, akkor mind a belorusz, mind az orosz nép haragjával szembesülnek. A Kreml csapdába esett”

– mondta.

25 évre ítélték a bíróságon a volt FTX-vezért, Sam Bankman-Friedet

Ahogy az várható volt, börtönbe megy a volt FTX-vezér.