Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,26 Ft
Euró
393,63 Ft
Font
461,15 Ft
Bitcoin
69,923 $

Eszkalálhatják a helyzetet a legutóbbi szíriai támadások, már a tettest is sejtik

Súlyos károkat szenvedtek el az Aleppo külső részén található olajipari létesítmények a múlt pénteki támadások következtében, amely a szíriai ellenzék csak „államilag támogatott terrorcselekménynek” nevezett

Dzsarablusz, 2021. március 7. A Fehér Sisakosok Szíriai Polgári Védelmi Szervezet által közreadott képen égõ olajszállító tartálykocsikat oltanak polgári védelmisek Dzsarablusz városának térségében 2021. március 6-án, miután rakétatámadás érte a szíriai Aleppó tartományban, a török határ közelébenn, török katonai ellenõrzés alatt álló területet. A londoni székhelyû Emberi Jogok Szíria Megfigyelõközpontja (OSDH) nevû civil szervezet szerint orosz vagy a szíriai kormányerõkhöz tartozó harci gépek hajtották végre a támadást, amelyben négy ember életét vesztette. MTI/AP/Fehér Sisakosok Szíriai Polgári Védelmi Szervezet
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Oroszország és Bashar Al-Asszad szíriai elnökkel szövetséges csapatok lehetnek a felelősek a múlt pénteki támadásokért, mely két helyszínen is súlyosan megkárosított ideiglenes olajfinomítókat – számolt be róla az Al Jazeera. A támadás súlyos tűzeseteket idézett elő, melynek következtében 200 olajszállító teherautó pusztult el és 20 órába tellett, míg kioltották a tüzet.

A különböző műholdas felvételekből kiderült, hogy egy hatalmas földterületen keletkeztek károk, melyek pénzben kifejezve akár több millió dollárosak is lehetnek. A Szíriai Ellenzéki Koalíció közleményben ítélte el a támadásokat, állításuk szerint kazettás lőszereket alkalmaztak a támadás során, amely nemzetközi jogilag tiltott. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

„Ezeket a bűncselekményeket semmivel nem lehet magyarázni, ezek pusztán terrorista és hazaáruló cselekedetek voltak” – fogalmaztak közleményükben, valamint hozzátették, hogy az újabb támadások hozzájárulhatnak a helyzet eszkalálódásához.

A Fehérsisakosok néven ismert szíriai polgárőrcsapat egyik osztagának vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy a támadásokat három „Tochka” ballisztikus rakétával hajtották végre, amelyek a kazettás lőszereket vitték. Az egyik találat egy Al-Hamranban található, üzemanyagban gazdag létesítményt ért, amely miatt 300 méteres lángok csaptak fel.

Egy órával ezt követően a tarhini olajfinomítókat érte támadás összesen négy rakétával, köztük Tochka és Uragan 9M27K felszíni rakétákkal, melyek szintén kazettás lőszereket vittek magukkal. Végül a felcsapott lángokat 100 önkéntessel és 50 tűzoltóautóval sikerült kioltani, egy önkéntes pedig életét vesztette.

A támadás következtében civil tulajdonú ingatlanok is megkárosodtak, ami viszont még súlyosabb, hogy számos szíriai család számára az egyik utolsó reményt oltották ki ezzel, ugyanis nagyon sokan dolgoznak az ilyen finomítókban. Ez azért is problémás, mert a háború kezdete óta a legnagyobb az éhínség veszélye, és a szíriai valuta is padlóra került.

Az elmúlt hónapok során egyébként Aleppo azon részein, amelyeket főleg török támogatású erők tartanak a kezükben, elszaporodtak az ilyen jellegű támadások, melyekkel különösen olajipari létesítményeket targetáltak. Sem a kormány, sem Oroszország nem vállalta magára a támadásokat, de a Fehérsisakosok, a Szíriai Katonaság és az SOC az oroszokat sejti a háttérben.

Az SNA – egy ellenzéki csoportokból álló, török támogatású koalíció – szóvivője, Major Juszef Hammud elmondása szerint legalább 20 olajfinomító veszett teljesen kárba, és a támadásoknak szerinte az volt a lényege, hogy meggyengítsék a régió gazdaságát, mert pontosan tudják, hogy a környékbeliek ebből látják el magukat.

Hammud szerint az is része lehet a támadásoknak, hogy senki nem akar üzemanyagot exportálni az Asszád irányítása alatt lévő régiókba. Ezt az ötletet elsősorban az amerikai támogatással bíró Kurd Szíriai Demokratikus Erők (SDF) támogatja, amelyek nem akarják támogatni semmilyen úton – különösen nem üzemanyaggal – a rezsimet.

Mint Hammud is fogalmaz, Oroszország pontosan tudja, hogy az SDF kezében lévő régiókat önmagában nem kezdheti el bombázni az amerikai katonai jelenlét miatt. Éppen ezért érte az olajfinomítókat és az olajtankereket a támadás, mert ezzel is gyengítik a régió gazdaságát, amely így az ellenzéki kézben lévő északnyugati területekre se tud exportálni.

Törökország természetesen nem nagy rajongója a helyzet eszkalálódásának, és már a válaszcsapást fontolgatják, hogy a rakéták forrását fogják megtámadni – mondta. Ez azonban papíron megsértené a 2020. március 5-én kötött török-orosz tűzszüneti megállapodást, mellyel egy úgynevezett „deeszkalációs zónát” hoztak létre az északkelti Latakia hegyvidék és Aleppo északnyugati város részei között.

Seth Frantzman, Közel-Kelet szakértő úgy fogalmazott, hogy a támadás nem nevezhető szokványosnak, szerinte az lehetett vele a cél, hogy Moszkva és Damaszkusz egyértelmű üzenetet küldjön a török támogatású SNA erőknek, hogy folyamatosan figyelik a növekvő jelenlétüket Aleppo közelében.

Hozzátette: ha ballisztikus rakétákkal ekkora káoszt lehet okozni, az megmutatja, hogy Törökország képtelen megvédeni azokat a területeket, amiket Észak-Szíriában az irányítása alatt tart.