Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $

Erősebbé váltak a hurrikánok az elmúlt négy évtized adatai alapján

Az időjárást és a földi atmoszférát vizsgáló kutatók olyan bizonyítékokat mutattak be, melyek szerint a hatalmas viharok a klímaváltozás hatására sokkal ellenállóbbak lettek.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A vadonatúj kutatás során 40 év adatait elemezték, amelyek során kiderült, a világ azon pontjain, ahol rendszeresen kialakulnak a hurrikánok, a szeleik rendkívül pusztítóakká váltak, mindez pedig a globális felmelegedés miatt fordulhatott elő.

A tanulmányt a Wisconsin-Madison Egyetem és a Nemzeti Óceán- és Atmoszférakutató Társaság készítette James Kossin vezetésével. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A szakemberek korábban már közzétettek a hurrikánokról egy publikációt, melyben 28 év adatait összegezve bizonyították a viharok viselkedésének szignifikáns változását. A 2014-es kutatásukban rámutattak, hogy a trópusi ciklonok sokkal északabbra és délebbre terjeszkednek, a 2018-as tanulmányukban pedig bebizonyították, hogy lassabban mozognak, amely nagyobb árvízi kockázatokhoz vezethet.

Kossin és munkatársai most az 1979 és 2017 közötti időszak hurrikánadatait analizálták. Az elemzést a geostacionárius műholdak infravörös mérései alapján végezték el, ami a tudósok szerint új megvilágításba helyezte a kutatásokat.

„A legfőbb akadály a trendek felismerése, mivel az adatok begyűjtése évtől függően az akkori legfejlettebb technológiával történt. A műholdak felszereltsége és eszköztára is folyamatosan változott, így minden éven kicsit mások az értékek, végül egy óriási adathalmazból kell összeszőnünk a reális eredményeket.”

mondta Kossin.

Az elemzésből kiderült, hogy a Föld szinte összes helyszínén, ahol komoly ciklonok vagy hurrikánok képződnek, a szél sebessége és ereje hevesebb, mint mondjuk tíz vagy húsz évvel ezelőtt.

Kossin figyelmeztetett, ez előrevetítheti annak a lehetőségét, hogy az emberi tevékenységek által előidézett globális felmelegedés hozzájárulhatott a viharok súlyosságának durvulásához.

„Az eredményeink azt mutatják, hogy ezek a viharok erősebbekké váltak globális és regionális szinten egyaránt, ami konzisztens képet fest arról, miként reagálnak a hurrikánok az egyre forróbb környezeti viszonyokra. Ez egy fontos előrelépés ahhoz, hogy biztonsággal kijelenthessük, a klímaváltozás a felelős az orkánok felerősödéséért. Egyelőre nem tudjuk megmondani, pontosan milyen mértékben okozhattuk mi, emberek ennek a természeti jelenségnek a megváltozását.”

zárta gondolatait Kossin.

Közben kiderült, pozitív hatásai is lehetnek a COVID-19 pandémiának:

https://liner.hu/a-koronavirus-jarvany-miatt-17-kal-csokkent-a-globalis-szen-dioxid-kibocsatas-szintje/