Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,17 Ft
Euró
393,35 Ft
Font
460,53 Ft
Bitcoin
70,502 $

Akár 100 évnél is tovább élhet az emberi máj

Az már korábban is ismert volt, hogy a máj nem ugyanolyan ütemben öregszik, mint a test többi része, az új vizsgálatok azonban állítják, hogy a szerv akár 100 évet is élhet.

Fotó: Pexels
Orvostudomány

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

Amikor szervátültetésről van szó, nem mindig gondolunk bele abba, hogy az adott szerv élettartama várhatóan milyen hosszú lesz, azonban ilyen esetekben a donorban töltött évek mellett az új alanyban eltöltött évek számát is figyelembe kell venni.

Egy új kutatás szerint, ha összeadjuk a transzplantált máj donorjának életkorát és azt az időt, amit a transzplantáció után az új alanyban megél, az eredmény meghaladhatja a 100 évet. Soron kívül A húsvét az egyik legjobb alkalom a kisállattartással járó felelősség megtanítására

A Southwestern Medical School tudósai 253 406, 1990 és 2022 között átültetett májat elemeztek, amik közül 25-öt lehetett a centurionok közé sorolni – így nevezik azokat a májakat, amelyek a 100 éves kort is megélték (szerk).

Nem elhanyagolható tényező, hogy a centurion májdonorok átlagosan 87,5 évesek voltak, a kutatók ezért úgy gondolják, hogy a máj hosszú élettartama a jobb általános egészségnek tulajdonítható. Emiatt akár új szempontokat is figyelembe kell majd venni a jövőben, Christine S. Hwang, a tanulmány társszerzője ugyanis azt mondja, eddig gyakran előfordult, hogy egy transzplantáció során a fiatalabb májdonorokat preferálták.

Amennyiben a mostani állításokat további bizonyítások követik, úgy jelentősen kibővülhet a májdonorok száma, ami nagy segítség lenne a trbnszpantációra várók számára.

Fontos megemlíteni, hogy a kutatás hosszú távon begyűjtött információkat elemzett, ennek fényében pedig különösen jó hír, hogy a 100 évet megélt és meg nem élt májak esetében 12 hónappal a transzplantáció után sem figyeltek meg különbséget a kilökődési arányokban.