Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
392,66 Ft
Font
457,99 Ft
Bitcoin
64,671 $

Elvitte a koronavírus egy brazil őslakos törzs utolsó férfitagját

Aruká Juma, egy őslakos brazil, aki 86 és 90 év közötti lehetett, múlt szerdán Porto Velhóban halt bele a koronavírus okozta komplikációkba, 120 km-re a falujától. Halála nem csak az ismerőseinek volt tragikus, a Juma törzs utolsó férfitagja távozott ugyanis az élők sorából, három lányát hátrahagyva – a törzs a 18. században még 12-15 ezer főt számlált, írja az El Pais.

Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Aruká és hat másik juma még gyermekként túlélt egy, a földje mogyoró és gumikészletére szemet vető kereskedőcsoport által megrendelt támadást, melyben nagyjából a törzs 60 tagját mészárolták le egy, a brazil etnikai csoportok felkutatásával foglalkozó szervezet gyűjtése szerint.

Aruká esete mutatja, mekkora hatása van a járványnak a brazil őslakosokra az országban, ahol a második legtöbb halálos áldozatot szedte a koronavírus: 242 ezer halott, közel tízmillió fertőzött és 14%-os munkanélküliség. Az őslakosok között hivatalosan 567 ember halt bele a betegségbe, de az eset rámutat arra, hogy ezen közösségek mögött olyan történelmi kontextusok állnak, melyek a portugál gyarmatosítás óta folyamatos támadás alatt állnak. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Az olyan hosszútávú fenyegetések mellett, mint az aranybányászok és az illegális fakitermelők, az őslakosoknak a járvánnyal és annak kezelésével is szembe kell nézniük, a miniszterelnök, Jair Bolsonaro ugyanis oltásellenes, folyamatosan lefitymálja a betegség komolyságát és több intézkedése is őslakosellenes.

A brazil őslakosok érdekvédelmi szervezetei emiatt őt tették felelőssé Aruká haláláért: „A brazil kormány ismét bűnös gondatlanságáról és inkompetenciájáról adott tanúbizonyságot. A kormány ölte meg őt.”

A járvány gyorsan terjed az Amazonas nyomvonalán, sokszor az oda behatolók terjesztik azt. Bár érkeznek a vakcinák ezen területekre is, sokan nem bíznak az egészségügyi dolgozókban és a vakcinahiány is hátráltatja a kampányt.

Arukát januárban vitték kórházba és egyből lélegeztetőgépre kellett tenni, az egészségügyi minisztérium pedig engedélyezte a még kísérleti stádiumban álló gyógyszerek alkalmazását rajta, bár ezek hatásosságára nincs tudományos bizonyíték. Temetése a saját falujában lesz majd.

Az 1990-es évek végén az utolsó jumákat kitelepítették a hatóságok a területükről és akaratuk ellenére egy másik törzs, az uru-eu-wau-wauk területére vitték őket. Ott Aruká három lánya a beházasodott a másik törzsbe, akikkel egy nyelvet beszélnek, de egy, a törzzsel kapcsolatban lévő antropológus szerint nagy hatással volt rájuk életterük megváltozása.

Végül Aruká sokáig tartó jogi küzdelem visszatérhetett a földre, ahol ősei laktak. Lányai, azok férjeivel és gyermekei vele tartottak. Mivel azonban férfiágon öröklődik a vérvonal, a három lány a Juma törzs utolsó tagjai.

Bolsonaro kampányígéretét betartva, egyetlen őslakosok által lakott területet nem vont védelem alá, az erdőirtások miatti bírósági esetek nem haladnak, míg az Amazonas őserdőiben élő törzseket figyelő kormányszervezetek, és az őslakosok száma is egyre fogy.