„Elképesztő igazságtalanság, hogy mindössze 10 országnál van a vakcinák 75 százaléka”
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára arra kéri a világ leggazdagabb országait, hogy a vakcinák felhalmozása helyett inkább álljanak a globális oltási program élére, hogy minden országnak sikerüljön minél hamarabb beoltani a lakosságát.
Guterres éles kritikát fogalmazott meg a világ legvagyonosabb országaival szemben, amiért „elképesztően egyenlőtlen és igazságtalan” módon osztották el a koronavírus-vakcinákat. Kiemelte: jelenleg 10 országban van a világ vakcináinak háromnegyede.
Az ENSZ-főtitkár elmondta, továbbra is 130 ország van, amely még egy dózisnyi oltóanyagot sem kapott – idézte az Al Jazeera. Hozzátette, hogy jelenleg a nemzetközi közösségnek ez a legnagyobb morális tesztje, hogy sikerül-e elérni az esélyegyenlőséget a vakcinák terén.
Guterres arra kérte a világ nagyhatalmait, hogy tudósok, vakcinagyártók és gazdagok segítségével alkossanak meg egy igazságos globális vakcina-tervet, amelynek útján a szegényebb országoknak is tudnak adni a kulcsfontosságú oltóanyagokból.
A főtitkár arra kérte ezen felül a világ legnagyobb gazdaságait magába tömörítő G20-akat, hogy állítsanak fel egy vészhelyzeti munkacsoportot, amelynek segítségével összegyűjtik a legnagyobb gyógyszergyártókat és logisztikai cégeket, hogy ezt a feladatot megoldják.
Az Al Jazeera helyszíni tudósítója szerint alapvető egyetértés hangzott el az országok részéről Guterres beszéde után. Mint mondta: megengedhetetlen, hogy csak a gazdag országok oltják be magukat, mert így nem lehet megszabadulni a vírustól.
„Globális viszonylatban a koronavírus-vakcinák kevesebb mint egy százalékát adták be abban a 32 országban, amely a legsúlyosabb humanitárius válságokkal néz szembe”
Dominic Raab, Nagy-Britannia külügyminisztere pedig azt követelte az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy azonnali globális tűzszünetre van szükség. Mint mondta, jelenleg 160 millió ember van veszélyben, hogy nem kapja meg az oltóanyagot, mert belső konfliktus tépi szét az országukat, köztük Jemenben, Szíriában, Dél-Szudánban, Szomáliában és Etiópiában.
Nem lenne példátlan, hogy egy brutális konfliktusban tűzszünetet rendelnek el egy oltási program apropóján, ugyanis pontosan ez történt Afganisztánban is 2001-ben, amikor 35 000 egészségügyi dolgozót engedtek be, hogy 5.7 millió gyermeket beoltsanak járványos gyermekbénulás ellen.