Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,06 Ft
Euró
392,46 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
63,531 $

Elindult az új tanév, az afgán hallgatókat pedig függöny választja el egymástól

Egy Kabulban lévő egyetemi tantermet egy vékony szürke függöny választ ketté – az egyik oldalon a férfi hallgatók ülnek, a másikon a hidzsábot viselő női hallgatók.

Afgán nõk az iszlamista tálibok uralma alatti jogaikért tüntetnek Kabulban 2021. szeptember 3-án. Az elõzõ tálib uralom idején, 1996-2001 között az iszlám törvények voltak érvényben, amelyek erõsen korlátozták a nõk jogait. A tálibok augusztusban foglalták el Afganisztán legnagyobb részét, miután az Egyesült Államok vezette NATO-erõk kivonultak az országból, az utolsó amerikai katona augusztus 31-én távozott. MTI/AP/Wali Sabawoon
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mindez bepillantást enged abba, hogyan nézhet ki az oktatás Afganisztánban a tálibok uralma alatt, amikor néhány diák a héten visszatért az osztálytermekbe az új tanév kezdetére. Amikor a tálibok legutóbb hatalmon voltak, 1996 és 2001 között, a nők és lányok nem tanulhattak és nem is dolgozhattak. Miután 2001-ben eltávolították a fegyvereseket, a nők szabadon járhattak egyetemre és újra dolgozhattak.

Most azonban a tálibok visszatértek, s bár a jelenlegi vezetés ragaszkodik ahhoz, hogy a nők kiemelt szerepet fognak játszani a társadalomban, és hogy a rendszerük „befogadó” lesz, továbbra is kétséges, hogy ez a retorika megfelel-e a valóságnak. A közösségi médiában megosztott fotókon, amelyek az amerikai kivonulás után megnyílt első egyetemi tantermekről készültek, nők is szerepelnek – de szembetűnő különbségekkel. Soron kívül Történelmi pillanat, Magyarországra érkezik Kína elnöke

A tálibok által irányított oktatási minisztérium jóváhagyta a 131 főiskolát képviselő afganisztáni egyetemek szövetsége által benyújtott javaslatot a férfi és női hallgatók elkülönítéséről. A javaslat szerint a női és férfi hallgatóknak külön bejáraton keresztül kell belépniük a tanulási helyükre. Vegyes osztályok csak akkor engedélyezettek, ha a női hallgatók száma 15-nél kevesebb, és a tantermet függönnyel kell elválasztani.

A magánegyetemeken az újonnan létrehozott osztályoknak külön kell lenniük a fiúk és a lányok számára, ezen felül pedig valamennyi egyetemnek kötelessége külön területet kijelölni a női hallgatók számára az ima elvégzéséhez. Emellett „minden női hallgató, oktató és alkalmazott köteles a saría szerint hidzsábot viselni” – áll a „javaslatban”. A hidzsáb a hajat takarja, de az arcot nem.

„A jövőben az egyetemeknek meg kell próbálniuk női professzorokat alkalmazniuk a női hallgatók számára. Addig is törekedni kell arra, hogy a női hallgatók oktatására olyan idősebb professzorokat nevezzenek ki, akik köztudottan megbízhatóak”

– folytatódik a javaslat.

Waheed Roshan, a kabuli Bakhtar magánegyetem rektorhelyettese elmondta, hogy az intézmény eleget tesz a javaslatnak, de hozzátette, hogy sok főiskola számára a logisztika kihívást fog jelenteni. A CNN-nek elmondta, hogy a Bakhtar – ahol a 2000 diák mintegy 20 százaléka lány – külön műszakban tarthatna órákat a fiúknak és a lányoknak. Más főiskoláknak azonban nehézséget okozhatna, hogy válaszfalakat helyezzenek el a tantermekben.

A legendás pop szupersztár, Kylie Minogue is fellép idén a Sziget Fesztiválon

Eddig sem volt hiány komoly nevekből, ám most egy hatalmas bejelentéssel érkeztek a fesztivál szervezői.