Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
392,66 Ft
Font
457,99 Ft
Bitcoin
64,671 $

Elhízás ellen is hatékony növényi kivonatra bukkantak tudósok

Egy új tanulmány rávilágított arra, pontosan milyen módszerekkel lehetséges kiküszöbölni sejtszinten a kóros obezitáshoz vezető mechanizmusokat.

Twenty20
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Hongkongi Egyetemen végzett tanulmány annak okait igyekezett feltárni, hogy miért működik lassabban a zsíranyagcsere az elhízott betegeknél. A tudósok gyanúja szerint ez a mitokondriumok, a sejt tápanyagokat energiává alakító erőműveinek rendellenes működéséből fakad, de hogy az elhízás hogyan váltja ki ezeket a hatásokat, még nem ismert.

A problémára megoldást keresve a kutatók olyan egérmodellekhez fordultak, amelyeket kifejezetten az elhízás vázizomzatra gyakorolt hatásainak tanulmányozására terveztek. Ennek során törölték az agyi eredetű neurotrofikus faktor (BDNF) nevű fehérje génjét, ami köztudottan kulcsszerepet játszik az idegsejtek fenntartásában, viszont a közelmúltban végzett vizsgálatok alapján ez egy vázizomszövet által termelt hormonként, vagyis miokinkét is jelen van a szervezetben. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A tudósok a kísérletek révén megállapították, hogy az elhízás valóban csökkentette a BDNF mennyiségét az egerek vázizomszövetében. Azt is kimutatták, hogy azok az egerek, amelyeknek az izomszövetében nem volt BDNF, könnyebben híztak el, továbbá inzulinrezisztenciát alakítottak ki, amikor magas zsírtartalmú étrenddel táplálták őket, mindemellett alacsonyabb energiafelhasználást is mutattak.

A kutatók ezen felül rájöttek, hogy a BDNF-et nélkülöző egerek mitokondriumai nem tudták normális módon újrahasznosítani az anyagokat. Ez azt jelentette, hogy az elhízott egerek szöveteiben sérült mitokondriumok halmozódtak fel, ami zavarta a lipidek anyagcseréjét és az inzulinérzékenységüket.

A szakemberek ezután további kísérletekkel építettek ezekre az eredményekre a BDNF-hiányos tenyésztett izomsejteken, ami lehetővé tette számukra, hogy meghatározzák a hibásan működő mitokondriumok mögött meghúzódó jelátviteli útvonalat. A Godmania aesculifolia tudományos nevű, dél-amerikai növényben természetesen előforduló, 7,8-dihidroxiflavon nevű flavont vették elő, amely a BDNF-et utánozza, és amit jelenleg klinikai kísérletek során vizsgálnak az Alzheimer-kór kezelésére, majd megállapították róla, hogy képes volt enyhíteni az egerek mitokondriális diszfunkcióján.

Mindezek alapján kijelenthető, hogy a 7,8-dihidroxiflavon hatékony szer lehet a testsúly csökkentésében és az inzulinérzékenység javításában túlsúlyos egereknél, így ezek a legújabb eredmények reményekkel táplálják azt az elképzelést, mely szerint a készítmény hatékony eszköz lehet az elhízás elleni küzdelemben az embereknél is.