Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,60 Ft
Euró
394,55 Ft
Font
461,13 Ft
Bitcoin
61,871 $

Éhbérért dolgoznak Kínában a „feketetüdejű” vendégmunkások

Egy NGO által készített felmérés szerint legalább hatmillió Kínában dolgozó vendégmunkás szenved a gyógyíthatatlannak számító úgynevezett „fekete tüdő betegségben”, ráadásul a fizetésük is jelentősen elmarad a vendégmunkások átlagbérétől.

Illusztráció/MTI/EPA/Roman Pilipej
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A Kínában dolgozó vendégmunkások átlagosan 4000 jüant, vagyis több mint 180 ezer forintot keresnek havonta, ám nem mindenki ilyen szerencsés: a „feketetüdejű” vendégmunkások körében az átlagbérezés 393 jüan, amely alig haladja meg a havi 18 ezer forintot – számolt be a felmérésről a South China Morning Post.

A fekete tüdő betegség, orvosi nevén Pneumokoniózis egy alapvetően gyógyíthatatlan betegség, mely főként azoknál alakult ki, akik folyamatosan magas porkoncentrációjú munkakörnyezetben dolgoznak. A betegség leginkább a szénbányászok körében alakul, akik folyamatosan kitettségben vannak a mérgező porok tekintetében. Soron kívül Kiugrott a negyedikről egy 98 éves nyugdíjas a Nagykörúton

A kínai kormány adatai szerint ráadásul a munkavégzéssel összefüggően a leggyakoribb betegségnek tekinthető, körülbelül hatmillió Kínában dolgozó vendégmunkást érint. A probléma már a kínai Népi Nemzeti Kongresszus (NPC) és a Kínai Nép Politikai Konzultációs Konferenciája (CPPCC) figyelmét is felkeltette, a most hétvégi találkozóknak várhatóan a témája is lesz.

A diskurzus elsősorban annak mentén indul el, hogy a vendégmunkásoknak mekkora nehézséggel kell szembenéznie a megfelelő egészségbiztosítás vagy munkabaleset-biztosítás megszerzése terén, ugyanis a betegséget több biztosító nem akarja a csomagjába foglalni.

A koronavírus-járvány alatt Kínában is a vendégmunkások szenvedték el a legtöbb veszteséget az összes dolgozó réteg közül, ám mint az NGO felméréséből kiderül, a penumokoniózisos dolgozókat különösen megcsapta a járvány. A tavalyi évhez képest 16 százalékkal, 393 jüanra csökkent a bevételük, három százalékuknak ráadásul egyáltalán nem volt bevétele.

Az érintett családok 80 százaléka nem tudta az alapvetően életfeltételeket sem megteremteni, ami hatalmas ugrás a 2019-es 64 százalékhoz képest. A felmérésből az is kiderült, hogy az adósságaik kétszer akkorák, mint amekkorák a megtakarításaik. A bevételeik harmada ráadásul elmente az egészségügyi kezelésükre, és annak csak töredékét kapták meg egészségbiztosítás vagy balesetbiztosítás útján.

2019-ben ráadásul a vendégmunkások mindössze 30 százaléka rendelkezett munkabaleset-biztosítással, és az NGO becslése szerint a pneumokoniózistól szenvedők mindössze 3.5 százaléka rendelkezik ezen biztosításfajtával. Ennek elsőszámú oka, hogy sok esetben egyszerűen nem ismerik el a betegséget munkatevékenységgel összefüggő megbetegedésként.

Ehhez ugyanis az orvosok és illetékes hatóságok számára be kell mutatni a munkaszerződést, és bizonyítani, hogy ezzel függ össze a megbetegedés. Igen ám, csak a feketetüdejű vendégmunkások háromnegyedének nincs munkaszerződése, és mindössze 20 százalékuk tud egyáltalán bármi, munkajogviszonyt igazoló dokumentumot felmutatni.

2009-ben volt egy nagyon erős példa, mely megmutatta a kétségbeesettséget, amikor egy Henan tartományban dolgozó vendégmunkás állítólag a saját mellkasát vágta fel az orvos előtt, hogy bizonyítani tudja, tényleg pneumokoniózisban szenved, miután hosszú ideig nem sikerült megfelelően alátámasztani ezt.

Jogerősen elítélték a férfit, aki a veronai buszbaleset áldozatainak rokonait zaklatta

A Fővárosi Törvényszék szerdán másodfokon helybenhagyta annak a férfinak a büntetését, akit az elsőfokú bíróság többrendbeli zaklatás vétsége miatt 1 év 6 hónap – 3 év próbaidőre felfüggesztett – fogházbüntetésre ítélt.