Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,51 Ft
Euró
393,61 Ft
Font
458,19 Ft
Bitcoin
64,399 $

Így kaptak tetemes mennyiségű hadifelszerelést ingyen a tálibok az Egyesült Államoktól

Afganisztán új urainak kezébe rengeteg fegyver került. Mekkora a veszélye annak, hogy komoly haderővé válnak?

Tálib harcosok őrt állnak az Egyesült Államok kabuli nagykövetségének épülete közelében, amelyet korábban amerikai katonák őriztek Kabulban 2021. augusztus 17-én. Két nappal korábban tálib lázadók harc nélkül behatoltak az afgán fővárosba és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket. MTI/AP
Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Ahogy arról már beszámoltunk, a tálibok a 90-es évek után ezúttal jelentős erőt fordítanak a PR-ra is: igyekeznek a közösségi média segítségével terjeszteni üzenetüket, az ide feltöltött képek és videók azonban mást is megmutatnak: új fegyverzetüket, amely nemrég még a kormányerőkhöz és a rendőrséghez tartozott.

Hogy mennyit, azt egy riport már nagyjából elárulta, bár a Süddeutsche Zeitung idézi az Egyesült Államok Honvédelmi Miniszter egy tisztviselőjének CNN-interjúját, amely szerint „nincs pontos leltár arról, mennyi mindent hagytak ott.” Soron kívül A sok építkezés miatt tovább pusztult a Balaton nádasállománya

Közel 180 ezer katona és 120 ezer rendőr – ide tartoznak a jobban felszerelt Afgán Különleges Erők is – fegyverzete áll a tálibok, illetve dzsihadista és al-kaidás szövetségeseik rendelkezésére. Az Egyesült Államok 50 milliárd dollárt fektetett 2005 és 2019 között az afgán hadsereg erősítésére – a katasztrófa után azonban ez már a táliboké.

Washington terve az volt, hogy az afgánok egy nagy létszámú, viszonylag erős, mozgékony haderőt hozzanak létre, egyszerű fegyverekkel. Nem csúcstechnológiás, de modern géppuskák és karabélyok, tűzérség, Hummerek, páncélozott csapatszállítók adják ennek a magját.

A légierő elég szegényes, mindössze két tucat A-29 Tucano, melyek azonban eddig tökéletesen megfeleltek arra, hogy a tálibok bázisait bombázzák velük. Emellé érkeztek csapatszállítók és helikopterek is, egyes becslések szerint 2016-ra 200-nál is több volt belőlük.

Az előnye a felszerelésnek, hogy szívós és könnyű karban tartani, ami nagyon jól jön majd a táliboknak, akik az elmúlt 20 évben beletanultak a háborúba. Régen mindenki Kalasnyikovokkal harcolt közülük, de idővel egyre több amerikai fegyverre tettek szert, most pedig már M-4-esekkel, M-16-osokkal és mesterlövészpuskákkal pózolnak Twitteren.

A Pentagon egy szóvivője múlt héten úgy fogalmazott: „Egyáltalán nem akarjuk, hogy ezek a fegyverek olyanok kezében kössenek ki, akik a mi érdekeltségeink vagy az afgán nép ellen használják őket.”  A tálibok azonban pontosan erre készülnek. A WSJ és a CNN szerint eddig 600 ezer géppuska és kisebb fegyver lett Kabulba szállítva, csak 2003 és 2016 között és akkor az aknák, aknavetők, rakéták, gránátok, rádiók és egyebek nincsenek is megszámolva még.

Emellett 76 ezer jármű lépett az ország területére 2013 és 2017 között, legalábbis a CNN ezt állítja az amerikai hatóságokra hivatkozva és a lőszerrel sem lesz gondja a táliboknak, legalábbis, ha azt nézzük, hogy két év alatt 18 milliót szállítottak belőlük Afganisztánba.

A Süddeutsche Zeitung az Iszlám Állam iraki előretöréséhez hasonlítja a helyzetet, akik 2014-ben szintén elfoglalták az államhadsereg jól megtömött raktárait.

Mivel senki sem gondolta, hogy a hadsereg ilyen gyorsan megadja magát, nem volt idő a készletek megsemmisítésére sem, legalábbis csak a töredéküket sikerült elpusztítani. De közvetlenül az amerikai egységek is hagytak hátra a helyieknek fegyvereket.

Szóval kisteherautók és motorok helyett a tálibok ezentúl páncélozott járművekkel közlekedhetnek és mivel még a légierő nagy része is sértetlen maradt, így megvan rá az esély, hogy a csoport valódi hadsereg benyomását kelthesse a jövőben.

A kérdés már csak az, hogy tartják fenn ezeket a járműveket. Eddig amerikai magáncégek végezték ezt a munkát, az ő szerelőik és kiképzett pilóták nélkül azonban sem a Tucanók, sem a Black Hawk helikopterek nem valami hasznosak. Az egyetlen útnak az látszik, hogy afgán haderők pilótáit és szerelőit keresik meg. A nevüket ismerik és megvannak a módszereik arra, hogy rábírják őket az együttműködésre.

Az amerikai kongresszus körül azonban más félelmek is vannak az eddigi legjobban felfegyverzett tálib lázadókon kívül, mégpedig, hogy az Egyesült Államok ellenfeleinek egyszerűen lepasszolják azokat: „Amiatt is aggódhatunk, hogy mi lesz, ha ezeket a fegyvereket az ellenségeinknek vagy magánszemélyeknek kezdik eladni. Ellenünk és a szövetségeseink ellen is használhatják őket.”

Ezekkel a gólokkal kaptak ki Szoboszlaiék a liverpooli derbin (videó)

Szoboszlai Dominik visszatért a Liverpool kezdőjébe, de ez sem hozott szerencsés, és Jürgen Klopp a 63. percben lecserélte.

Jelentős magyarországi terjeszkedésbe kezdett egy román futárcég

A Románia egyik vezető csomagkézbesítő cégeként ismert Sameday futárszolgálat jelentős mértékben növelte magyarországi infrastruktúráját a Sprinter futárszolgálat felvásárlásával.