Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,89 Ft
Euró
392,65 Ft
Font
457,82 Ft
Bitcoin
64,803 $

Egy jelentés szerint Franciaország „semmit sem tett”, hogy megakadályozza a ruandai népirtást

Egy amerikai jogászcég jelentése, melyet a ruandai kormány rendelt meg, kimondja, hogy Franciaországnak „jelentős felelőssége van” a halálesetekben.

A ruandai népirtás áldozatairól emlékeznek meg a ruandai főváros, Kigali Amahoro Stadionban 2019. április 7-én. MTI/EPA/Kurokava Dai
Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Franciaország „jelentős felelősséggel bír” százezrek halálában, akiket az 1994-es ruandai népirtásban öltek meg, mondván „rendíthetetlenül támogatták szövetségeseiket” annak tudatában, hogy tömeggyilkosságra készülnek, mondja ki egy, a ruandai kormány által megrendelt jelentés, amit a Guardian szemlézett.

Ezek a vádak csak a legújabbak a két ország közötti viszályban arról, milyen szerepe volt Párizsnak a gyilkosságokban. A hatszáz oldalas jelentés, melyet egy amerikai jogászcég készített, a szélsőséges hutu kormány „cinkosának” nevezi Franciaországot nyolcszázezer, elsősorban tuszi meggyilkolásában. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy aktívan részt is vettek volna benne. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Márciusban egy másik, az esetről szóló jelentés is napvilágot látott, amit Emmanuel Macron rendelt meg. Az arra jutott, hogy Franciaország a Türkiz Hadművelet nevű hadi és segélyező kampányban gyarmatosító hozzáállása miatt elvakítva nem látta, hogy mi készül, emiatt bár felelősségük van, bűnrészesnek nem mondhatóak.

A két riport fordulópont lehet a két ország kapcsolatában, egymásnak ellentmondó következtetéseik ellenére. Ruanda elnöke, Paul Kagame üdvözölte a franciák vizsgálatát, amely „fontos lépés afelé, hogy közösen derítsünk fényt a történtekre”, ennek ellenére szerinte az ország évtizedes törekvései a felelősség elkerülésére nagy károkat okoztak.

Kagame azután került hatalomra, hogy a népirtást követően tuszi lázadókkal betört az országba és megdöntötte az uralkodó hutu kormányt. 2006-ban volt a két ország kapcsolata mélyponton, amikor egy párizsi bíró Kagamét vádolta meg azzal, hogy lelőtte a volt ruandai elnök, Juvénal Habyarimana repülőjét, ami a népirtáshoz vezetett. Három évig a diplomáciai kapcsolatok is megszakadtak köztük.