Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $

Rengeteg egészségügyi problémát jelezhet a kóros bőrkeményedés

Habár a lábbetegségekre néha csak legyintünk, és nem vesszük őket komolyan, ortopéd szakemberek szerint végtagjaink sokkal többet elárulhatnak egészségi állapotunkról, mint más testrészeink.

Pixabay
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Már csak egy minimális súlyfelesleg is azt jelenti, hogy több teher nehezedhet az izmokra, ízületekre, szalagokra és inakra, ezért ha nem mozgunk kellő mértékben, napi rendszerességgel, a végtagjaink alkotóelemei egyszerűen elkophatnak.

Molnár Péter, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológus szakorvosa az Infostart hírportálnak adott interjújában elmondta, gyermekkorban, amikor még csak kialakul a megfelelő lábboltozat, a lúdtalphajlamra kell odafigyelni, míg kiskamaszkorban az extrém terhelés és a gyakran jelentkező súlygyarapodás is hozzájárulhat lábbetegségek kialakulására. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Nem véletlen, hogy ebben a korban gyakori az iskolai szűrés, hiszen ilyenkor jó eséllyel lehet a súlyosabb panaszokat megelőzni. Felnőtt korban, hölgyek esetében a várandósság, illetve a magas sarkú cipő okozhat alsó végtagi panaszokat. Fontos lenne, hogy a szülész-nőgyógyász, háziorvos gondoljon arra, hogy a hirtelen súlygyarapodás lábboltozat-süllyedést és így mozgásszervi panaszokat okozhat a kismamánál.

„Ugyancsak kockázatos a lábnak az időskor, amikor a lecsökkent testmozgás miatti testsúlynövekedés, illetve az izomzat gyengülése, a szalagrendszer lazulása miatt süllyed meg a lábboltozat, ezzel mozgásszervi panaszokat kialakítva. A köztes állapotokban, illetve a férfiaknál munka, vagy sportolás közben extrém terheléssel, vagy rossz cipőválasztással veszélyeztetik sokan a szalagokat és az izomrendszer” – tette hozzá a szakember.

A láb legnagyobb ellensége a közhiedelemmel ellentétben nem a magassarkú és a hozzá hasonlatos, furcsa dizájnelemekkel felruházott cipődarabok, hanem a túlsúly és az elhízás – minél nagyobb teherrel nehezítjük a mozgást, annál jobban fognak fájni a végtagjaink.

A kényelmetlen lábbelik viselése és a megnövekedett testsúly miatt a a lábfej mellett a fájdalom más területeken, a bokában, lábszárban, a térdben is jelentkezhet, de akár a derékba is átsugározhat. Elég csak a bütyök deformitásra, a kalapácsujjra gondolni, de a külboka- és belboka fájdalom, a sarkantyú, a saroktáji panaszok, a csonthártyagyulladás, az Achilles-ín gyulladás is olyan panasz, amellyel foglalkozni kell, ha nem akarunk hosszas mozgáskorlátozottsággal számolni. De azzal sem jó szembesülni, hogy a cipő viselése, vagy akár beszerzése is problémákat okoz.

Előfordulhat, hogy csak enyhe lábfájdalom jelentkezik egy–egy megterhelés után. Ekkor még elegendő a borogatás, a pihentetés, de ha krónikussá, tartóssá válik a fájdalom, keressünk fel egy ortopéd szakorvost