Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,11 Ft
Euró
393,73 Ft
Font
461,02 Ft
Bitcoin
70,074 $

Hatalmas a drágulás a használt lakások piacán, de nem érdemes várni a vétellel

Különösen Budapesten és a megyeszékhelyeken lőtt az egekbe a lakóingatlanok ára, Győrben és Pécsen kétéves összevetésben 60-70 százalékos az emelkedés.

Fotó: Irrmago / Twenty20
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Az egyik legnépszerűbb hazai ingatlanhirdető portál, az ingatlan.com több mint 300 000 hirdetés adatait elemezte az elmúlt két évből, amelyek alapján megállapította, két számjegyű áremelkedés történt a használt lakóingatlanok kínálati piacán a nagyobb városokban – számolt be a Napi.

„Kétéves távlatban nézve a piacot látszik, hogy a járványhelyzetben, a 2020. májusát követő 12 hónapban az országos lakáspiacon a kínálat nem mozdult el számottevően, és jelentősebb áremelkedés sem történt. Igaz, a Budapesten kívüli piacon azért feljebb kúsztak az árak. Idén májusban viszont már látványos áremelkedésről van szó, szinte minden nagyvárosban 10 százalék feletti a drágulás” Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

– állapította meg Balogh László gazdasági szakértő.

A szakember szerint egyes vásárlók a növekvő infláció és a háború okozta gazdasági bizonytalanság miatt ingatlant vásároltak az év első hónapjaiban, a többség viszont a lakáshitelek drágulása miatt tétovázni kezdett, és nem kezdte árulni saját ingatlanát.

„Tehát a szűkülő kínálat erősödő kereslettel párosult, ez pedig árrobbanást okozott. A drágulással párhuzamosan a kínálat is csökkent, de ezen a téren is fordulóponthoz érkeztünk 2022-ben, mert a kínálat nagyságának mélypontját jelentő 2022 februári, márciusi szinthez viszonyítva most már 5 százalékkal nőtt az eladásra meghirdetett használt lakások és házak száma. Jelenleg 110 ezer eladó lakóingatlan-hirdetésből válogathatnak vevők”

– fogalmazott Balogh László.

Az ingatlan.com árkörképe szerint 2022. májusában az eladásra kínált budapesti lakások és házak négyzetméterára átlagosan 894 ezer forint körül mozgott, ami az egy évvel korábbi 761 ezer forintos négyzetméterárhoz képest 17 százalékos, a 2020-as árhoz képest pedig 25 százalékos drágulást jelent.

A megyeszékhelyek közül az iparilag jelentősebb, valamint a határmenti megyékben és Veszprémben történt komolyabb áremelkedés; Győrben májusban már 706 ezer forint fölé kúsztak a négyzetméterárak, ami 40 százalék feletti éves növekedést jelent, két évet vizsgálva pedig majdnem 60 százalékos a drágulás.

Miskolcon és Szegeden 407 ezer és 626 ezer forintra nőttek az árak, ami 38 százalékos emelkedés, a 2020-as árakhoz képest viszont 56 és 58 százalékos drágulásnak felel meg. A Pécsre jellemző jelenlegi 558 ezer forintos ár 49 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, míg 70 százalékkal múlja felül a két évvel korábbi árakat.

A tavalyi év után sokan várnak a vásárlással a bizonytalanság miatt, az ingatlan.com szakembere azonban azt tanácsolja azoknak, akik költözést terveznek, hogyha az anyagi fedezetük rendelkezésre áll, ne várjanak az adásvétellel. Ha lesz is néhány százalékos árkorrekció, még így is drágábbak lesznek a lakóingatlanok, mint fél évvel ezelőtt, az infláció miatti kamatemelések miatt pedig a lakáshitelek is drágulnak.