Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Donald Trump tényleg komolyan gondolja, megvásárolhatja Gázát

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump ismét hangsúlyozta, komolyan gondolja Gáza átvételét, ami így amerikai területté válna a Közel-Keleten.

Donald Trump tényleg komolyan gondolja, megvásárolhatja GázátFotó: Donald Trump amerikai elnök sportoló lányok körében, miután aláírta a nemváltáson átesett sportolók női sportágakban történő versenyzését tiltó elnöki rendeletet a washingtoni Fehér Ház Keleti termében 2025. február 5-én. MTI/EPA/Politico pool/Francis Chung
Közel-Kelet
Author image

Takács Petra

Szerkesztő

Nagy visszhangot váltott ki Donald Trump azon terve, hogy átvenné Gáza felett az irányítást, és azt teljesen újjá akarja építeni. Ez egyúttal a palesztinok kitelepítését is jelentheti, akiket más területeken helyeznének el, addig Gáza a Közel-Kelet egyik legszebb helyszíne lenne, sok ezer új munkalehetőséggel.

Trump legutóbb az Air Force One elnöki különgépen nyilatkozott az újságíróknak, aminek ideje alatt kijelentette, Gázára egy nagy ingatlanterületként kell tekinteni, és az újjáépítésével más közel-keleti országokat is megbízhatnak. „Amennyiben mi építjük újjá, átadhatjuk más közel-keleti államoknak, hogy megépítsék a terület egyes részit: mások is megtehetik ezt, a mi vendégségünkön keresztül.” – hangsúlyozta Trump, aki New Orleansba tartott a Super Bowl miatt.

„Ugyanakkor elkötelezettek vagyunk amellett, hogy birtokoljuk és elvegyük a területet, illetve gondoskodjunk arról, hogy oda a Hamász ne költözzön vissza. Nincs hová visszaköltözni, a hely egy bontási területté vált.”

Szaúd-Arábia felháborodott

Trump arról is beszélt, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok valójában nem akarnak visszatérni Gázába. Szerinte, ha van alternatívájuk, egy olyan hely, ahol biztonságosan élhetnének, akkor nem akarnának visszatérni Gázába. A Hamász vasárnap reagált erre, és abszurdnak nevezte az amerikai elnök kijelenéseit – írja az Al Jazeera.

Kijelentették, hogy Gáza nem vásárolható meg, nem tekinthetnek rá ingatlanként, szerintük egy megszállt palesztin területről van szó. Egyiptom és Jordánia már jelezte, nem akarják befogadni a palesztinokat, elutasítják ezt a lehetőséget, miután úgy érzik, Trump célzást tett arra vonatkozólag, hogy ezekben az országokban is letelepedhet a palesztin nép.

Szaúd-Arábia a vasárnapi nyilatkozatában kiállt a palesztinok mellett, és azt mondták, a palesztin népnek joga van a földjéhez, nem betolakodók vagy bevándorlók, akiket bármikor deportálhatnak. Brutálisnak nevezték az izraeli megszállást a külügyi közleményben, és azzal vádolják Izrael miniszterelnökét, hogy ezzel próbálja „elterelni a figyelmet” a gázai helyzetről.