Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rendkívüli bejelentést tett Trump egy hívást követően, elhalasztja az 50%-os EU-s vámok bevezetését

Rendkívüli bejelentést tett Trump egy hívást követően, elhalasztja az 50%-os EU-s vámok bevezetését

Rendkívüli bejelentést tett Trump egy hívást követően, elhalasztja az 50%-os EU-s vámok bevezetését
MTI/Koszticsák Szilárd

Donald Trump amerikai elnök úgy döntött, elhalasztja az 50 százalékos vámok bevezetését az Európai Unióval szemben.

Donald Trump nem sokkal ezelőtt bejelentette, elhalasztja az Európai Unióból származó importtermékekre tervezett 50 százalékos vám bevezetését. Az eredetileg június 1-jei határidőt július 9-re módosított, miután a háttérben megkezdték az új tárgyalásokat. A döntés egy pozitív hangvételű telefonbeszélgetés után született meg Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kérésére, aki több időt kért a kereskedelmi tárgyalások előkészítésére, amire az USA első embere igent mondott.

Trump április 2-án, az általa „Felszabadítás Napjának” nevezett napon jelentette be az EU-ra kivetendő 50 százalékos vámot, amit egy 90 napos felfüggesztéssel tett meg, lehetőséget adva a tárgyalásokra és a megállapodások megkötésére. Azóta érvényben van egy 10 százalékos vám az EU-ra, mely automatikusan 20 százalékra emelkedik július elején, ha nem születik megállapodás, amiről a Politico is beszámolt.

Trump szerint az EU „nagyon nehéz tárgyalópartner”, és többször is bírálta az európai kereskedelmi gyakorlatokat, különösen az autóipari és mezőgazdasági termékek terén. Az EU válaszul azt mondta, a vámok ártanak mindkét fél gazdaságának, és készek azonnali ellenintézkedéseket hozni, ha az Egyesült Államok újabb vámokat vezet be velük szemben.

Gazdasági hatások és piaci reakciók

A vámfenyegetés jelentős piaci bizonytalanságot okozott: a Dow Jones 256 pontot esett, a Nasdaq 188 ponttal csökkent, míg az S&P 500 39 pontot veszített értékéből a bejelentést követően – írja a New York Post. A Kiel Institute becslése szerint a 25 százalékos vám akár 17 százalékkal is csökkentheti az EU exportját az USA-ba, ami 0,4 százalékos gazdasági visszaesést eredményezhet az unióban – mutatott rá a FoodNavigator. Az USA gazdasága szintén megsínylené a vámháborút, különösen, ha az EU ellenintézkedéseket vezetne be.

A tárgyalások jövője

Ursula von der Leyen egyértelművé tette, az EU valóban kész gyors és határozott tárgyalásokra, és egyúttal kiemelte az EU-USA kereskedelmi kapcsolat fontosságát. Az EU kereskedelmi főbiztosa, Maroš Šefčovič is megerősítette az unió elkötelezettségét a konstruktív párbeszéd mellett, ugyanakkor azt is mondta, hogy a kölcsönös tiszteletnek meg kell lennie a tárgyalófelek között.

A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek a transzatlanti kereskedelmi kapcsolatok jövője szempontjából, rengeteg múlik ezeken a tárgyalásokon, mind az USA, mind az EU szempontjából. A július 9-i határidő közeledtével mindkét félnek sürgősen meg kell találni a közös nevezőt, hogy elkerüljék a gazdasági károkat és a kereskedelmi háború eszkalációját, melynek beláthatatlan következményei lehetnek, akár a tőzsdén, akár az ipar bármely területén.