Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
392,66 Ft
Font
457,99 Ft
Bitcoin
64,671 $

Óriási robbanást idézett elő egy halálán lévő csillag

Asztronómusok egy teljes hónapon keresztül követték figyelemmel a kozmikus drámát.

DESY, H.E.S.S., Science Communication Lab
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy kiégett csillag magja olyan lökéshullámot eredményezett, amely révén a részecskék az elméleti sebességhatár küszöbéig gyorsultak fel – olvasható az EurekAlert tudományos folyóiratban közzétett publikációban.

Csillagászok a Namíbiában található gammasugárzás-obszervatórium, a High Energy Stereoscopic System (HESS) segítségével mutatták ki a kitörést az RS Ophiuchi szupernóvánál, amely általában 15-20 évente lobban fel, legutoljára pedig 2021-ben aktivizálta magát. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Az RS Ophiuchi kettős rendszere egy normál csillagból, valamint egy fehér törpéből áll, vagyis egy hideg, sűrű magból, ami a csillagok robbanását követően fennmarad. Ez utóbbi objektum anyagot von el a másik égitesttől, és amikor már elég matériát nyelt el, akkor kitörésben csúcsosodik a jelenség, amit a tudósok nóvának neveznek.

Amint bekövetkezik a nóva, a keletkező lökéshullám végighalad a kozmosz környező régióin, magával rántva a részecskéket, melynek hatására eszméletlen sebességekre gyorsulnak fel.

Az RS Ophiuchinál a részecskék több százszor gyorsabb sebességet értek el, mint amit a tudósok más nóváknál valaha is megfigyeltek: a gyorsulás olyannyira intenzívnek bizonyult, hogy a részecskék elérték az elméleti modellekben megjósolt maximális sebességet.

Amellett, hogy az asztronómusok nyomon követték a kitörés előrehaladását, képesek voltak az RS Ophiuchi nóvából származó nagyenergiájú gamma-sugárzást egy hónappal a robbanás után is detektálni.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja