Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,12 Ft
Euró
395,04 Ft
Font
461,90 Ft
Bitcoin
70,802 $

Csak az EU-ban 59 ezer koronavírusos halálesetet kerülhettünk el

Hétfőn jött ki az Imperial College London legújabb tanulmánya, amely szerint azok a szigorú intézkedések, amiket Európa szerte a COVID-19 járvány okán bevezettek, legalább 59 000 ember életét mentették meg.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

Az intézkedések közé tartozik az izoláció, a távolságtartás, az iskolai épületek és különböző szórakozóhelyek bezárása, és egyes helyeken a regionális vagy országos karanténok. Ahhoz, hogy felmérjék a koronavírus járvány miatti beavatkozások hatását, egy új modellt alkalmaztak a tudósok, ami kiszámolta, hogy március végéig 21 000 és 120 000 fő közötti elhalálozást sikerült elkerülni.

A tanulmány szerint: „Ha azok a beavatkozások, amiket korábban hoztak a vizsgálat tárgyát képező 11 országban helyben maradnak, akkor úgy becsüljük, hogy körülbelül 59 000 halálesetet sikerült elkerülnünk március 31-ig bezárólag. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

„Egészen addig, ameddig a fertőzési ráta nem csökken le kellően alacsony szintre, helyben kell hagyni a korábbi intézkedéseket, és akkor még több halálesetet tudunk majd elkerülni. Úgy becsüljük, hogy a vizsgált 11 országban körülbelül 7-43 millió ember fertőződött meg március 28-ig, ami az összes lakosság 2-12%-a.”

fejtette ki a tanulmány.

Axel Grandy, a kutatómunka egyik szerzője szerint: „Elképesztő hatása van a járványnak így is, és ez sokkal rosszabb is lehetett volna, ha nem történnek meg ezek a beavatkozások. Egészen addig, amíg ilyen a helyzet, nem szabad enyhíteni ezeken a szigorításokon”.

A tanulmány során a következő 11 országot vették alapul: Ausztriát, Belgiumot, Dániát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Norvégiát, Spanyolországot, Svédországot, Svájcot és az Egyesült Királysságot.

A tanulmány arra is kitért, hogy a vírus támadási rátája – vagyis az az adat, hogy a népesség mekkora részét fertőzte le eddig a pontig – Spanyolországban és Olaszországban a legsúlyosabb, míg Németországban és Norvégiában a legenyhébb, ami megmutatja, hogy egyes országokban mennyire előrehaladott stádiumban jár jelenleg a járvány.

A legtöbb vizsgált ország esetén azonban még nehéz megállapítani pontosan, hogy hatásosak voltak-e ezek az intézkedések, mivel a vírus terjedésének a sebessége 2-3 hetente változhat, és még néhány esetben a halálozási ráta folyamatának alakulásáról sincs tiszta kép.

„Ha az olyan országokban, ahol a járvány korai szakaszában avatkoztak közbe, mint Németország vagy az Egyesült Királyság, hatásosabbak lesznek ezek az intézkedések, mint azokban az országokban, ahol már a döntések meghozatalakor a vírus egy előrehaladott periódusban volt, akkor ennek viszonylatában fogjuk frissíteni becsléseinket”

jelezték a tanulmány szerzői.

Zárásként a tanulmány szerint amellett, hogy folyamatosan elemzik az adatokat, és a megbetegedési valamint halálozási trendeket az adott országban, kulcsfontosságú az intézkedések megtartása, hogy minél több halálesetet tudjunk elkerülni az elkövetkező időben, és lassítani tudjuk a COVID-19 járvány terjedését.