Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,61 Ft
Euró
393,23 Ft
Font
459,88 Ft
Bitcoin
70,117 $

A szélsőjobboldal és a szélsőbaloldal feszült egymásnak, az állás egyelőre döntetlen

Meglehetősen ritka politikai jelenség, amikor a két hagyományos oldal szélsőértékeihez tartozók küzdenek meg egymással a hatalomért.

Fotó: EPA/Diego Reyes
Dél-Amerika

Nagy Noel

Szerkesztő

Chilében azonban pontosan ez történt a tegnapi nap folyamán, ahol az ultrakonzervatív José Antonio Kast és a szélsőbaloldali Gabriel Boric feszült egymásnak, azonban az eredmények nem hoztak egyértelmű győztest – közölte a svájci RTS televízió.

A szavazatok közel 100 százalékos feldolgozottságánál az 55 éves, korábban jogászként és képviselőként tevékenykedő Kast a szavaztok 27.95 százalékát, míg a 35 éves, korábbi diákvezér Boric a szavazatok 25.71 százalékát szerezte meg. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Kast egyből győzelmet hirdetett és kijelentette, hogy vissza fogja állítani az országban a rendet, a békét, a fejlődést és a szabadságot. Kast egyébként nagy rajongója Jair Bolsonaro brazil elnöknek és Donald Trump volt amerikai elnöknek.

A szélsőjobboldali, kilenc gyermekes politikus korábban azt is jelezte, hogy meg fogja tartani az Augusto Pinochet idejéről megmaradt „ultraliberális modellt”. Ez már csak azért is aggasztó, mert Pinochetről köztudott, hogy Chile fasiszta diktátora volt 1973 és 1990 között.

Gabriel Boric, aki a szélsőbaloldali, kommunistákat is tartalmazó Apruebo dignidad szövetség vezetője, pedig bejelentette, hogy egy olyan projektet tud szolgáltatni, ami igazságosabb társadalommá teszi a chileit.

Érdekesség, hogy a hagyományos chilei pártok, a mérsékelt konzervatívok és a mérsékelt baloldaliak nagyon gyengén szerepeltek a választásokon a korábbi várakozások ellenére, nem sikerült bejutniuk a második fordulóba.

A chilei elnökválasztásokat egyébként egy nagyon bizonytalan időszakban rendezték meg, mindössze két évvel azt követően, hogy több tízezren vonultak az utcára, hogy igazságosabb társadalmat követeljenek.

Chile ugyanis hatalmas réztartalékokkal rendelkezik, ami nagy értéknek számít a nemzetközi piacon. Ezt a tartalékot ki is aknázzák, a javakat azonban nem osztják el igazságosan, így a chilei az egyik legegyenlőtlenebb társadalom a földön.